Високопоставени представители на България участваха дейно тази седмица във формирането на международни позиции около случващото се в Украйна. На второто извънредно заседание на външните министри на ЕС по въпроса, министър Кристиан Вигенин потвърди становището на София, че съюзът трябва да се обяви в подкрепа на запазването на суверенитета и териториалната цялост на страната. Същото отстоя на ниво държавни и правителствени ръководители в Европейския съвет премиерът Пламен Орешарски. На фона на предложението на парламента в Крим Русия да предприеме процедура за влизане на полуострова в състава й, заетата от София позиция бе категорична подкрепа за украинската страна в спора. Същевременно София се придържаше към становището, че санкции срещу Русия не биха се отразили добре на никого в ЕС. Българската страна смята, че най-важно сега е ситуацията да се нормализира, защото при сегашната й нажеженост е заплаха да сигурността в целия регион. Позициите на правителството оставиха впечатление на умереност, а тонът с който премиерът Орешарски коментира нещата – и впечатление за оптимизъм. Според премиера, нерешени въпроси около границите на бившия Съветски съюз има и другаде, но те не пречат за нормалното развитие на държавите. София е на мнение, че спорът трябва да се реши пряко между основните страни в него, а ЕС трябва само да стимулира диалога им, без да се намесва. Орешарски смята, че поне по основните проблеми са възможни относително бързи решения. В контекста на общите дискусии за положението в Украйна България преследваше една специфична цел – да бъдат отчетени евентуалните рискове за хилядите етническите българи, голяма част от които живеят именно в най-горещите точки на страната. На тази цел външният министър Вигенин посвети двудневното си посещение в Киев и Одеса. Пред събеседниците си там министърът отстояваше разбирането, че привличането на всички общности към амбициите за демокрация и европейско бъдеще биха осигурили на Украйна сигурност, стабилност и европейска перспектива. След визитата изрази увереност, че украинското правителство ще защити правата на всички малцинства в страната.
От началото на Новата година български учени ще работят върху мащабен проект, свързан с водород и водородни технологии, които да помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия, заяви пред БНР Петър Теодосиев, културолог и главен редактор на..
Хиляда кръводарявания повече са направени през последната година в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинската академия, съобщиха от лечебното заведение. “ Прехвърлихме 7 хил. кръводарители – половината от тях традиционно са цивилни..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред тях има две двойки близнаци. Вчера проплака Михаела, чиито родители получиха финансова помощ за..
За днес беше планирано откриването на ски сезона на Витоша. Към момента обаче движението по пътищата на планината е невъзможно заради обилния сняг...
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..