Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишена активност на българската дипломация за Украйна

БНР Новини
По време на двудневното си посещение в Украйна министър Кристиан Вигенин разговаря с изпълняващия длъжността президент на Украйна Александър Турчинов
Снимка: mfa.bg

Високопоставени представители на България участваха дейно тази седмица във формирането на международни позиции около случващото се в Украйна. На второто извънредно заседание на външните министри на ЕС по въпроса, министър Кристиан Вигенин потвърди становището на София, че съюзът трябва да се обяви в подкрепа на запазването на суверенитета и териториалната цялост на страната. Същото отстоя на ниво държавни и правителствени ръководители в Европейския съвет премиерът Пламен Орешарски. На фона на предложението на парламента в Крим Русия да предприеме процедура за влизане на полуострова в състава й, заетата от София позиция бе категорична подкрепа за украинската страна в спора. Същевременно София се придържаше към становището, че санкции срещу Русия не биха се отразили добре на никого в ЕС. Българската страна смята, че най-важно сега е ситуацията да се нормализира, защото при сегашната й нажеженост е заплаха да сигурността в целия регион. Позициите на правителството оставиха впечатление на умереност, а тонът с който премиерът Орешарски коментира нещата – и впечатление за оптимизъм. Според премиера, нерешени въпроси около границите на бившия Съветски съюз има и другаде, но те не пречат за нормалното развитие на държавите. София е на мнение, че спорът трябва да се реши пряко между основните страни в него, а ЕС трябва само да стимулира диалога им, без да се намесва. Орешарски смята, че поне по основните проблеми са възможни относително бързи решения. В контекста на общите дискусии за положението в Украйна България преследваше една специфична цел – да бъдат отчетени евентуалните рискове за хилядите етническите българи, голяма част от които живеят именно в най-горещите точки на страната. На тази цел външният министър Вигенин посвети двудневното си посещение в Киев и Одеса. Пред събеседниците си там министърът отстояваше разбирането, че привличането на всички общности към амбициите за демокрация и европейско бъдеще биха осигурили на Украйна сигурност, стабилност и европейска перспектива. След визитата изрази увереност, че украинското правителство ще защити правата на всички малцинства в страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тодор Капитанов

Синдикатът КНСБ е категорично против повишаване възрастта за пенсиониране

В България законодателството е така уредено, че не може да се направи общонационална стачка. Това обясни пред БНР Тодор Капитанов вицепрезидент на най-големия синдикат в страната КНСБ. През последните години КНСБ организира около 70 протеста, но те..

публикувано на 01.05.25 в 13:43

Часът на Радио България - Брой 49

В брой 49 на предаването слушайте: Разговор за художничката Марена Джингова, успяла да си извоюва място в областта на приложните изкуства, въпреки ограниченията социалистическия завод, в който се е трудила – интервю с изкуствоведа..

публикувано на 01.05.25 в 12:00
Възстановка на Априлското въстание на площада в Копривщица

Каквото и да кажем за героите от Априлското въстание не е достатъчно, каза Наталия Киселова

Априлското въстание е пример за това, че свободата не ни е дар и че българските революционери са дали онова, което могат, а именно - живота си. Оставили са го в олтара на Отечеството и мисля, че им дължим уважение, почит, преклонение и да бъдем техни..

публикувано на 01.05.25 в 12:00