България, по-скоро българската икономика, изпитва остра необходимост от инвестиции – вътрешни и най-вече чуждестранни. Това не е тайна, напротив, на всички и политически, и дипломатически нива вътре и извън страната тази необходимост се афишира настойчиво. „Българската външна политика става все по-активна и с отварянето ни не само към Европа, но и към динамични икономики като Катар, ще търсим възможности за повече прагматизъм и по-добри резултати за българския търговски обмен“. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с представители на българската общност в Държавата Катар. В началото на седмицата българският държавен глава бе на официално посещение там по покана на емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани. „Усилията ни да разширим връзките си с Катар са улеснени и от изпратения ясен политически сигнал, че те желаят да си сътрудничат, да работят и произвеждат заедно с нас", подчерта Росен Плевнелиев. От ясно по-ясно. А конкретно при срещата на Плевнелиев с емира на Катар шейх Ал Тани бе споделена обща позиция за приоритетните сектори, върху които да се изгражда своето икономическо сътрудничество. Двете държави ще поставят акцент върху производството на храни, енергетиката, високите технологии, строителството и търговията, за реализирането на проекти от общ интерес. Катар например може да стане първата страна-износител на природен газ, която да участва в реализацията на газов коридор "Юг-Север". Готовност за участие в подобен проект имат държавите от Вишеградската група, Румъния, България и Гърция. Възможностите за инвестиции в развитието на високите технологии у нас също бяха представени по време на срещата. Държавният глава подчерта, че това е един от най-динамичните и бързоразвиващи се сектори в България с устойчив годишен ръст и с над 25 000 заети в бранша. Обратно - български фирми са добре дошли в Катар, който се отваря към целия свят и е в процес на реализация на мащабни инфраструктурни проекти, които променят облика на страната. Посещението на президента Плевнелиев сега и на външния министър Вигенин в края на февруари са решаващи стъпки към това, България да заеме по своя път място на важен партньор на богатата арабска страна по нейния път, а резултатът да е с висока принадена стойност.
Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с кмета на Лос Анджелис Карън Бас. Йотова беше на посещение в американския град по повод откриването в музея "Дж. Пол Гети" на изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и..
Любителите на японската музика ще могат да се насладят на концерт на традиционни японски барабани тайко в изпълнение на групата Wadaiko-Sai - Япония. Концертът ще се проведе в столичната Зала "България" от 19 ч. като част от Дните на японската..
България ще представи красивата си природа, обектите под егидата на ЮНЕСКО, възможностите за културен туризъм и винени изкушения на туристическото изложение World Travel Market в Лондон, което се провежда от 5 до 7 ноември 2024 г. Всяка година..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..