България е сред най-богатите с културното си наследство държави в света, съизмерима със страни като Италия. Това обаче я прави привлекателна не само за ценители, а и за търгаши, иманяри и трафиканти на ценности. С общите усилия на МВР, ДАНС и прокуратурата, две уникални български реликви са спасени за България и върнати у дома, преди незаконно да бъдат продадени в чужбина. Става дума за златна римска огърлица от ІІІ в. и дамаскин – религиозен сборник, препис на българския възрожденски книжовник Тодор Пирдопски, показани за първи път в Министерство на културата.
„Практически, с тези два артефакта ние попълваме една малка част от големия пъзел на белите петна в българското културно наследство” – каза при представянето им министър Петър Стоянович.
Двата униката са с изключително висока културно-историческа, научна и финансова стойност. Античната огърлица е рядък екземпляр, един от най-добрите образци на златарското изкуство в източните провинции на Римската империя. Изработена е от висока проба злато с тегло 38,55 г. Представлява верижки от преплетени сегменти в двата края, закопчани с есовидна кукичка. В центъра й са разположени два вида редуващи се и съединени помежду си мъниста: едните са кухи, полуцилиндрични, с хоризонтална релефна украса; другите са квадратни, с вписани в тях пирамиди и са изработени така, че като отразяват и пречупват слънчевите лъчи, цялата огърлица да „грее”.
Колкото до дамаскина, той е с автограф на един от последните ни книжовници, преписвали книги на ръка – даскал Тодор, работил основно в Пирдоп през първата половина на ХІХ в. Той включва 29 слова за различни светци и големи църковни празници и е украсен с 26 цветни миниатюри.
За уникалното в тези два паметника разказва директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров:
„Това е, че те са добре запазени. Имайте предвид, че ръкописите пристигат до нас понякога доста окъсани, наядени от мишки, гъбички. А този е сравнително добре запазен. Рядкост също е, че той има и миниатюри. А златната огърлица е направо шедьовър. Има подобни, но не и точно такава. Тя е цяла, не е разкъсана, рядко намираме такива екземпляри цели.”
По думите на проф. Димитров, огърлицата вероятно е принадлежала на богата аристократка, защото през ІІІ век в района е имало големи римски градове като Никополис ад Нестум, близо до днешния град Гоце Делчев, или Скаптопара – сегашния Благоевград. И добавя:
„Направихме справки по световна бижутерия. Точно такава красива като нашата огърлица няма. Именно затова избрахме да покажем нея. Иначе имаме вече над 60 хиляди заловени подобни паметници. Най-вероятно е местно производство, защото Тракия и Македония са двете най-цветущи провинции на Римската империя. Имало е много богаташи, обикновено бивши тракийски аристократи. Те са можели да си поръчат, а е имало и пазар за такива ценности тук, за да се организира и производството им.”
Спасеният от продажба в световноизвестната Аукционна къща „Сотбис” в Лондон откраднат български ръкопис е книга от 128 листа, но първите 24 липсват. Вероятно те умишлено са били откъснати, за да се скрие местонахождението й. Това затруднява определянето на точното време и място на написването й. Но е установено безспорно, че в 1870 г. тя се е четяла от хората в село Макоцево, Софийско, разказва директорката на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий” проф. Боряна Христова. По думите й за датирането спомага и фактът, че в по-късно време книжовникът ни скъсва много рязко с каноничната традиция.
„В Националната библиотека се пазят седем негови ръкописа” – пояснява тя. „Всички те са пълни с предсказания и зодиакални знаци, и с описанието им до 2000-та година. Тоест, това е ранен ръкопис, писан от него, още докато е бил в рамките на канона. Аз го датирам между 1825 и 1828 г., точно такива слова е писал тогава. Но даскал Тодор е и много интересен художник. Нарисувал е едни от най-хубавите гадателни игри в българската писмена традиция. Ръкописите му са били много популярни. Намираме книгите му по цяла България. Откриването и връщането на този ръкопис у дома е много важен елемент от писмената ни култура от ХІХ век.”
Снимки: БТА
Българската академия на науките за първи път ще има жена председател. Това е член-кореспондент Евелина Славчева, която днес беше избрана да застане начело на 155-годишната институция. Осемдесет и един от членовете на Общото събрание на БАН дадоха..
На национално съвещание по повод зачестилите случаи на агресия на обществени места и на домашно насилие, свикано от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, беше изразена позицията, че прокуратурата и МВР няма да бъдат безучастен регистратор на подобни..
Сблъсъците пред Народния театър "Иван Вазов" по повод премиерата на "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу станаха повод 247 театрални организации от 39 държави да се обърнат с апел към институциите на Европейския съюз. "В Народния театър в София над..
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..