България възнамерява да изразходва близо 1 млрд. лева за пряка борба с безработицата в следващия програмен период 2014-2020 г. Средствата ще са част от бюджета по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” за следващите 7 години в размер на 895 млн. евро или 1,7 млрд. лева. Това става ясно от последния вариант на програмата, който правителството изпрати в Брюксел за съгласуване с Европейската комисия. Целта е с парите от ЕС да се намали значително високата безработица сред младите хора, а така също и сред по-възрастните и онези, които нито учат, нито работят.
Предвижда се с тези евросредства да бъдат финансирани програми за обучение и наемане на работа на безработни, проекти за стартиране на собствен бизнес, стажове и курсове за придобиване и повишаване на квалификация, трудови борси, професионално ориентиране и други. Освен това ще се стимулира въвеждането на гъвкави форми на заетост и повишаване на мобилността на служителите. За продължително безработните с ниско образование, ромите, хората с увреждания ще бъдат разработени специални мерки. Не на последно място с еврофинансирането се цели и преодоляване на разминаването между търсене и предлагане на работна сила на трудовия ни пазар, както и ниската производителност на труда.
Очаква се конкретните програми да заработят през есента на тази година, след окончателното им одобрение от Еврокомисията. Първите мерки обаче може да тръгнат още от 1 април, намекнаха преди дни управляващите. За целта българските власти ще поискат разрешение от Брюксел програмите за заетост да започнат преди одобрението на оперативната програма. Идеята е тези мерки да се подкрепят в началото с пари от националния ни бюджет, а в края на 2014 г. тези пари да се възстановят от европейските фондове. Този сценарий крие риск впоследствие Брюксел да не одобри дейностите, за които предварително сме похарчили парите. И така разходите да останат за сметка на хазната, признават управляващите. Една от първите мерки по тази идея и наемане на 5 000 безработни за борба с битовата престъпност, смята заместник-председателя на българския парламент Мая Манолова. Освен това по думите й през април по програми за временна заетост могат да бъдат ангажирани още 13 800 души.
8 декември е денят, в който по традиция студентите в България отбелязват своя празник. Много от младите хора предпочитат да го отпразнуват в зимните ни курорти Банско, Пампорово или Боровец. Следва да отбележим, че празникът се ползва с голяма популярност..
Служебният министър на културата Найден Тодоров участва в заседание на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа, което се проведе под председателството на Черна гора и в сътрудничество с регионалното бюро на ЮНЕСКО. В центъра на..
Лютото е култура. В това е убеден Александър Кюркчиев – Сандо, основател на ферма за люти чушки близо до София и на първия музей на лютото у нас. За втора поредна година той организира в столичното село Лозен фестивала "Люта Коледа във фермата", иначе..
Посланикът на България в Грузия Веселин Вълканов е посетил на 7 декември Панкиси, планинско дефиле с мюсюлманско малцинство в северната част на..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
Празничният период в края на 2024г. е над 10 дни – от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания, каза..