Камбаната е болка и радост, тя е израз на онова мило усещане към всеки красив спомен, който ни носи бабината история „за онова време”, когато светът се е събуждал с камбани, а не с аларми. Историци и днес твърдят, че в миналото хората не забравяли звука на камбаните от родното си място, без значение колко време са прекарвали далеч от дома. За мен, когато чуя думата „камбана”, се появяват образи на ръба на спомена и въображението. Първият са звънчетата от коледната шейна. Другият е свързан с ръцете на татко, които гледам, за да съм сигурна, че ме държи здраво, докато удрям по гигантските за детските ми разбирания камбани от софийския монумент „Знаме на мира”. След това – училищният звънец, който пуска децата в междучасие, а по-късно рязко прекъсва тяхната свобода, за да ги вкара отново в клас. Има още един – образът на Манол от романа на Антон Дончев „Време разделно”, който бие сребърните чанове, сбогувайки се с планината.
В България си имаме събирач на камбани. Той се казва Божидар Желев и притежава 777 камбани от 77 страни. Неговата експозиция „Камбаните на Божо” вече е представяна в София, Велико Търново и Разград. От петък ще бъде приютена в Смолян. Домакини ще бъдат Европейският информационен център „Европа Директно” и Родопският драматичен театър „Николай Хайтов”. Организаторите очакват камбаните да „събудят” гражданската активност по време на изборите за Европейски парламент.
В интервю за Радио България Божидар Желев споделя, че страстта му към камбаните има деветгодишна история, а началото е прозаично: „Случайно в едни отпадъци видях камбанки, които бяха хвърлени за претопяване. Реших, че е грехота и ги купих. И след това, една по една започнаха да се събират”, спомня си той.
„Камбанките” на нашия събирач се оказват изработени в Манчестър, Великобритания, в началото на XX век и тежат по 30 кг. Никой не знае как са попаднали в България. Те са най-тежките в колекцията. Най-леката е под един грам. Камбаните в колекцията на Божидар Желев са изработени от метал, порцелан, керамика, дърво, кристал.„От България са някъде около 120, продължава нашият колекционер. 500 са може би от Европа, от САЩ са някъде около 40, от Централна и Южна Америка – около 20, от Китай са около 15, има доста от Бирма, Тайван, Виетнам, Индонезия, Хонконг. От Русия са 20. Най-далечните страни, от които имам камбани, са Бразилия и Аржентина. Преди пътувах и съм събирал една част лично, другите са от мои приятели. Те знаят за моята страст и подаръкът от чужбина е готов.”
Божидар Желев споделя, че събира не само вещи, а история и спомени. На особена почит в колекцията е камбана, направена за сватбата на принц Чарлз и Даяна.
„Голяма или малка, от метал или крехък кристал, камбаните символизират движението, порива, търсенето, свободата и несломимостта на духа. Обичам техния звън и отекващото ехо, което вярвам, кара всички да гледаме напред с надежда и вяра“, убеден е той.
Лютото е култура. В това е убеден Александър Кюркчиев – Сандо, основател на ферма за люти чушки близо до София и на първия музей на лютото у нас. За втора поредна година той организира в столичното село Лозен фестивала "Люта Коледа във фермата", иначе..
В събота, 7 декември, минималните температури ще са от 2 до 7°, в София 2°. Времето ще бъде облачно, ветровито и с валежи. В Североападна България и планинските райони ще превалява сняг и по проходите ще има условия за виелици и навявания. В..
Повече от седмица историята на семейство животновъди, отглеждащи автохтонни породи овце привлича вниманието на обществеността в България, но и на сънародниците ни зад граница. И вместо да следят театъра в парламента и борбите за политическо надмощие,..
Посланикът на България в Грузия Веселин Вълканов е посетил на 7 декември Панкиси, планинско дефиле с мюсюлманско малцинство в северната част на..
Във вторник, 10 декември, ще бъде предимно облачно с валежи на повече места и по-значителни в Източна България. Следобед в повечето райони валежите ще..
На 10 декември 2024 година в „България днес“ властват думите, вярата и любовта. Ще отбележим..