Около 8000 са българските студенти в Германия, а с това и една от най-многобройните групи чуждестранни студенти във Федералната република. Интересът към германските висши училища винаги е бил голям. Още в началото на XX век българският елит, особено в инженерните науки, е получавал дипломата си в Германия. Тази тенденция продължава и до днес, което е и една от причините, германското посолство в София да организира за втори път образователна борса. В началото на седмицата представители на повече от 40 детски градини, училища и университети от България и Германия консултираха и информираха желаещите да изучават немски език или да следват в Германия.
В двора на германското посолство в София още от сутринта се събират много младежи около акуратно подредените щандове на германски университети. Разглеждат с интерес проспекти и брошури, задават конкретни въпроси за специалностите и условията за кандидатстване. Повечето говорят свободно немски. Силвия Дановска се е спряла пред сборния щанд на Бавария. Търси подходяща магистърска програма. Тя е магистър по международни икономически отношения, но иска да продължи обучението си в Германия.
„Искам да видя нещо по-различно и интересно” – казва тя. „Изкарала съм бакалавър и магистър в България и искам да изкарам магистратура и в Германия, защото смятам, че Германия предлага доста качествено образование.”
Единадесетокласникът Димитър Иванов се подготвя за следване в Германия още от приемането му в езикова гимназия. Има съвсем ясна представа с какво иска да се занимава – насочил се е към авиоинженерството. Пропътувал е над сто километра от родния Плевен, за да „пие вода от извора”, на щанда на Техническия университет в Мюнхен.
„Предлагат тази специалност, но чак след бакалавър, т.е. магистърска степен” – отбелязва той. „Харесват ми условията на Техническия университет. В момента съм в единадесети клас на езиковата гимназия в Плевен. Скоро ще положа езиковия изпит по немски и усилено се готвя за следване в Германия.”
Образователната борса в германското посолство е добре дошла за Силвия и Димитър. Матиас Денер, ръководител на културния отдел в посолството, естествено се радва на големия интерес. „За нас традиционно големият брой български студенти в Германия е символ на интензивния културен обмен между двете страни” – казва Денер. А не се ли опасява, че инициативи като образователната борса засилват изтичането на мозъци от България?
„Тази тема е много сложна и в момента е предмет на много дискусии в Германия. Но тя следва да се разисква и в контекста на Европейския съюз” – смята Денер. „За бъдещето на ЕС е важно да се познаваме и да събираме професионален и житейски опит не само в родната си страна, но и в други страни-членки на ЕС. Всеки, който следва в Германия, е господар на собственото си бъдеще. Сам решава дали да остане в чужбина или да се върне у дома, дали първо да натрупа професионален опит в Германия и тогава да го приложи в България. Нашите наблюдения показват, че все пак много българи се връщат след завършването си в България и градят успешна професионална кариера тук. Смятам, че ЕС се развива динамично и с течение на времето размяната на кадри ще се уравновеси.”
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По съседски". Преди това ще поговорим за политиката и политиците в новия ни парламент и за новата..
През нощта срещу събота ще се задържи облачно с валежи от дъжд, в Западния и Централния Предбалкан, както и по високите западни полета – от сняг. Вятърът от запад-северозапад ще отслабне и ще се ориентира от изток-североизток. В сутрешните часове..
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора, заместник-външният министър Невяна Митева, областният управител на Перник..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното..