В чест на Деня на краля, 25 април – националният празник на Холандия, в София се провежда второто издание на Оранжевия велотур под мотото „Безопасно придвижване с колело в града”. Цветът на велотура символично напомня за европейската страна, в която велосипедният транспорт в градски условия е най-широко разпространен. Стартът на поредния тур започва в 16 часа пред Холандското посолство в София като крайната точка на маршрута е градинката пред Националния театър „Иван Вазов”. Организатори на събитието са Холандското посолство и Сдружение „Велоеволюция”. Поканени на велошествието са всички съпричастни към идеята за придвижване в града на колело. Единственото условие към участниците е да носят оранжева дреха.
„Избрали сме маршрут, който няма да бъде затворен за автомобили – отбелязва Михаела Райкова, координатор на „Велоеволюция”. – В тази връзка сме поканили доста хора от Столична община, които имат отношение към велосипедната инфраструктура. Поне веднъж да покараме заедно и да видим дали това, което се проектира в София, е удобно и най-вече безопасно както за велосипедисти, така и за останалите участници в движението.”
С тази инициатива организаторите искат да покажат на столичани, че карането на колело в София освен средство за придвижване може да бъде и приятно изживяване. Такава е и целта на следващата кампания на „Велоеволюция”, която избира прекрасния пролетен месец май за ходене на работа с колело.
„По време на тази кампания всеки участник може да се регистрира на нашия сайт и да си вкарва километрите, които изминава – пояснява Михаела Райкова. – Тази година кампанията е национална. Всеки един град или село в страната може да участва. Накрая на месеца ще има велошествие, на което ще наградим тези, които най-много са ползвали велосипеда си, за да отидат на работа. Няма значение от кое населено място са, всички се съревновават само с километрите, които изминават на колело.”
И въпреки че броят на велосипедистите в града непрекъснато нараства, велоалеите често не са съобразени с всички участници в движението.
„Виждаме, че велосипедна инфраструктура се изгражда вече не само в София, но и в други по-големи градове в страната. Успоредно с това сме свидетели, че тя все още не е планирана през погледа на велосипедистите. Все още се прави от хора, които изобщо не карат колело. Те не се качват на велосипед дори и само като част от служебните си задължения, за да видят как стоят нещата. Това е една от причините алеите да не са съобразени с безопасността на велосипедистите. За съжаление все още няма добри решения по кръстовищата и покрай спирките. Пешеходците и велосипедистите са оставени да се оправят сами.”
И въпреки неуредиците, хората, които използват велосипеда вместо градския транспорт, вече не са рядкост.
„На мен ми прави впечатление, че последната една година виждам и дами с велосипед, които не се притесняват да бъдат официално облечени, така, както ходят на работа – усмихва се Михаела. – Това говори за една промяна в начина на ползването на велосипеда. Той е не само средство за придвижване, но също и ежедневен транспорт, което е радващото.”
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..