Тази седмица външният министър Кристиан Вигенин се възползва от едно посещение в Словения, посветено предимно на теми от двустранен интерес, за да изложи идеи на България за синергия между различните формати на регионално сътрудничество. Говорейки за регионалните измерения на българската външна политика, в публична лекция в Университета в Любляна той изтъкна, че според София не бива да се създават нови формати на регионално сътрудничество, а да се адаптират и използват по-добре онези от съществуващите, които са доказали ефективността си. Изиграл дотук важна роля за сигурността, стабилността и просперитета в региона, Процесът за Сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/ трябва да повиши ефективността си, най-вече чрез сътрудничество, което е ориентирано към конкретни проекти. ПСЮИЕ, изтъкна Вигенин, следва да установи взаимодействие с формати на регионално сътрудничество като Дунавската стратегия на ЕС и Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. Като ротационен председател на Черноморското икономическо сътрудничество България смята, че тази организация пък трябва да установи прагматичен диалог с Европейския съюз, както и да задълбочи сътрудничеството между Черноморския и Дунавския регион и между Черноморския и Адриатико-Йонийския регион, включително в рамките на европейските макрорегионални стратегии. Изхождайки от тези разбирания, въпреки финансовата и икономическа криза в Европа, София водеше активен диалог, който се увенча с прагматични резултати, като например изграждането на втори мост на р. Дунав между България и Румъния, и откриването на директна самолетна линия между София и Белград само преди няколко седмици. Но осигуряването на финансиране за важни инфраструктурни проекти би следвало да е приоритет не само за страните от региона, но и за ЕС, отбеляза министърът. За синергия между различните формати на регионално сътрудничество българското правителство говори още от началото на мандата си. Визитата на Вигенин в Словения показа, че година по-късно то продължава да е ангажирано с тази политика.
В България законодателството е така уредено, че не може да се направи общонационална стачка. Това обясни пред БНР Тодор Капитанов вицепрезидент на най-големия синдикат в страната КНСБ. През последните години КНСБ организира около 70 протеста, но те..
В брой 49 на предаването слушайте: Разговор за художничката Марена Джингова, успяла да си извоюва място в областта на приложните изкуства, въпреки ограниченията социалистическия завод, в който се е трудила – интервю с изкуствоведа..
Априлското въстание е пример за това, че свободата не ни е дар и че българските революционери са дали онова, което могат, а именно - живота си. Оставили са го в олтара на Отечеството и мисля, че им дължим уважение, почит, преклонение и да бъдем техни..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..
В "България днес" на 30 април слушайте : 01:12 - Актуална информация от страната и българските общности зад граница 06:30 - Прогноза за..
През 2024 г. 93,3 милиона души в ЕС (21,0% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, показват данни на..