На среща на спортните министри на държавите от Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество /ЧИС/, която се проведе в пристанищния град Варна, по инициатива на България, младежката тематика и спортът станаха за първи път приоритетна политика на организацията.
Участниците обсъдиха как да се насърчи регионалното сътрудничество в областта на младежките политики и как спортът да допринесе за икономическия растеж и заетостта. Дискутирани бяха също инициативи за съвместна младежка политика, с акцент върху доброволчеството, а също за съвместни спортни събития в региона.
През новия програмен период на ЕС /2014-2020 г./ за програмите „Младеж” и „Спорт” е предвиден чувствителен ръст на бюджета. В този контекст, разпростирането на черноморското икономическо сътрудничество към тези сектори може да се разглежда и като основа за активна връзка между политиката на ЕС и регионалната политика, която се води от ЧИС. За сближаване на приоритетите на ЧИС с тези на ЕС българското правителство се обяви още в началото на мандата си, а съюзът също води такава политика.
Срещата на спортни министри във Варна бе част от програмата на българското ротационно председателство на ЧИС и съвпадна с момент на високо политическо напрежение в региона заради украинската криза. В този контекст тя е значима не само за секторите „Младеж” и „Спорт”, а може да се разглежда и като елемент от усилията за разведряване на една нажежена до крайна степен обстановка в региона. Част от страните, участвали във варненската среща, имат диаметрално противоположни или различни позиции по украинския конфликт. Това не попречи те да влязат в диалог и да споделят общи позиции по политиките за младежта и спорта. Следователно, възможност за диалог между тях има, когато е налице политическа воля.
В Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество участват Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Сърбия, Турция и Украйна. Следваща секторна министерска среща, която предвижда ротационното председателство на България, ще се състои в Букурещ на равнище министри на вътрешните работи.
В България законодателството е така уредено, че не може да се направи общонационална стачка. Това обясни пред БНР Тодор Капитанов вицепрезидент на най-големия синдикат в страната КНСБ. През последните години КНСБ организира около 70 протеста, но те..
В брой 49 на предаването слушайте: Разговор за художничката Марена Джингова, успяла да си извоюва място в областта на приложните изкуства, въпреки ограниченията социалистическия завод, в който се е трудила – интервю с изкуствоведа..
Априлското въстание е пример за това, че свободата не ни е дар и че българските революционери са дали онова, което могат, а именно - живота си. Оставили са го в олтара на Отечеството и мисля, че им дължим уважение, почит, преклонение и да бъдем техни..
На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда..