На среща на спортните министри на държавите от Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество /ЧИС/, която се проведе в пристанищния град Варна, по инициатива на България, младежката тематика и спортът станаха за първи път приоритетна политика на организацията.
Участниците обсъдиха как да се насърчи регионалното сътрудничество в областта на младежките политики и как спортът да допринесе за икономическия растеж и заетостта. Дискутирани бяха също инициативи за съвместна младежка политика, с акцент върху доброволчеството, а също за съвместни спортни събития в региона.
През новия програмен период на ЕС /2014-2020 г./ за програмите „Младеж” и „Спорт” е предвиден чувствителен ръст на бюджета. В този контекст, разпростирането на черноморското икономическо сътрудничество към тези сектори може да се разглежда и като основа за активна връзка между политиката на ЕС и регионалната политика, която се води от ЧИС. За сближаване на приоритетите на ЧИС с тези на ЕС българското правителство се обяви още в началото на мандата си, а съюзът също води такава политика.
Срещата на спортни министри във Варна бе част от програмата на българското ротационно председателство на ЧИС и съвпадна с момент на високо политическо напрежение в региона заради украинската криза. В този контекст тя е значима не само за секторите „Младеж” и „Спорт”, а може да се разглежда и като елемент от усилията за разведряване на една нажежена до крайна степен обстановка в региона. Част от страните, участвали във варненската среща, имат диаметрално противоположни или различни позиции по украинския конфликт. Това не попречи те да влязат в диалог и да споделят общи позиции по политиките за младежта и спорта. Следователно, възможност за диалог между тях има, когато е налице политическа воля.
В Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество участват Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Сърбия, Турция и Украйна. Следваща секторна министерска среща, която предвижда ротационното председателство на България, ще се състои в Букурещ на равнище министри на вътрешните работи.
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..