Със затоплянето на времето рискът от нов наплив на бежанци в страната ни заради конфликта в Сирия и размириците в Близкия Изток силно нараства. По данни на МВР към момента на турска територия близо до границата с България чакат над 10 хиляди потенциални имигранти, търсещи начин да преминат незаконно у нас. Това са главно сирийци от кюрдски произход и афганистанци с намерение да се установят трайно в страни от Централна и Западна Европа, сочи специален доклад по горещата тема. Той съобщава и, че постоянно пребиваващ в турския гр. Измир сирийски гражданин вече е организирал и нелегален канал за трафик на лица с кюрдски произход към Австрия и Германия. За целта имигрантите се укриват в турски камиони, пътуващи за Западна Европа, със знанието и съдействието на шофьорите им. Но големият риск за България, най-бедната страна-членка, граница и на ЕС, остава зелената гранична бразда – главен трамплин за бягащите от войните и разрухата на Изток към богатия европейски Запад. За 2013 г. броят на заловените на българо-турската зелена граница лица е над 11 хиляди, а от началото на 2014 г. досега, и то в студения зимен сезон, близо 600. Само за последните 6 почивни дни /1-6 май/ пък у нас са задържани 78 души. От тях 48 са хванати на зелената българо-турска граница, двама на зелена българо-гръцка дори, макар Гърция да е в ЕС, и едва 28 на граничен контролно-пропускателен пункт, сочи анализът на МВР. За да пресече незаконната практика, превърната от каналджиите в сериозен „бизнес” след голямата бежанска вълна от Сирия миналото лято, България започна изграждане на дълга 30 км ограда по най-невралгичните зони на българо-турската граница. По данни на военното министерство до края на април е изграден участък от над 2600 м от възпрепятстващото инженерно съоръжение, като се очаква то да е готово до края на юни. Това обаче едва ли ще е достатъчно при очевидно задаващата се нова бежанска вълна с разгара на лятото, на фона и на все по нарастващото напрежение в близка Украйна и прогнозите, че размириците в Близкия Изток скоро няма да спрат. Междувременно бежанските лагери у нас вече имат капацитет да приемат нови хора. Много от получилите статут вече напуснаха страната ни, за да си търсят работа. Тревожното обаче е, че ако в срок от 3 месеца не успеят, трябва да се върнат тук в България като страна-първоприемник в рамките на ЕС или, нещо доста рядко, да бъдат върнат принудително в родината си. Резонният въпрос на базата на МВР-анализа е задава ли се за нас пак горещо бежанско лято и ще издържи ли страната „горещината”.
Приходите от туризъм през зимния сезон ще нараснат с 30% спрямо 2019 г. и с 15% спрямо миналия основно заради инфлацията и повишеното ниво на туристическо предлагане, съобщи директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в..
Най-голямата ледена пързалка на Балканския полуостров се намира в София. Новооткритият леден парк заема обща площ от 11 000 кв.м с ледено поле от 4000 кв.м. Три големи пързалки са свързани с широки алеи с дължина 800 м, а отделна ледена алея е..
Все повече хора се включват в кампанията “Зрънце любов”, която Българското дружество за защита на птиците организира всяка година в началото на декември, съобщи Йорданка Горанова от организацията. Оттам ни призовават да поставяме хранилки в..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще..