От векове наред философи и мечтатели обсъждат и споделят европейската идея. Преди 64 години гражданите на Франция и Германия се обединиха, за да управляват заедно своята съдба. И своето бъдеще. На срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в Милано през 1985 г. бе решено: 9 май да се чества като Ден на Европа.
От седем години България е пълноправен член на ЕС. За да може да се отговори точно на въпроса какво ни дава и какво ни струва Европа, е важно първо да си зададем въпроса – какво очаквахме от ЕС и получихме ли го? В целия процес на присъединяване, от взимането на решение да подадем молба за членство, през преговорите, до влизането в ЕС, говорехме за това, че искаме да отидем в „правилния“ клуб като опозиция на тоталитарния режим. Друга мечта на българското общество беше присъединяване към клуба на богатите и развитите.
„Европа няма да бъде изградена изведнъж или според един единствен план. Тя ще бъде изградена чрез конкретни постижения, които създават на първо място солидарност”. С тези думи на 9 май 1950 година в Часовниковата зала на „Quai d`Orsay” френският министър на външните работи Робер Шуман обяви план за създаването на Европейска общност за въглища и стомана между Франция и Германия. Началните редове на декларацията от 9 май 1950 г. предопределят нейната главна цел: Световният мир не може да бъде запазен без творчески усилия, съответстващи на опасностите, които го заплашват.
„Що се отнася до състоянието на ЕС в момента, той е в доста трудна ситуация, заяви проф. Ингрид Шикова. – Питаме се, притежава ли ЕС средствата, които са необходими да съхрани своите ценности, да предпази своята икономика от упадък? Можем ли да спасим света от тероризъм и войни? Струваше ни се невъзможно на нашия континент да има война, но последните години ни показват друго. И това, което се случи преди години в Югославия и това, което се случва в Украйна. Това се случва на Стария континент. Затова Европа трябва да се опита да преодолее споровете, различията по конкретните въпроси. Реалният живот ни поднася много и разнообразни предизвикателства и трябва да има силна мотивация за политически съюз. Според мен, без него много трудно ще се върви напред“.
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата столица на България, а чужденците се удивляват на архитектурата, съхранения дух и забележителните..
В понеделник на много места в Северна и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана – и сняг. Над югозападните райони ще бъде предимно слънчево, но в следобедните часове облачността ще се увеличава. Минималните температури в Южна България ще..
Столичният кмет Васил Терзиев се срещна с представители на СДВР, за да получи уверение, че ще бъде осигурен общественият ред на 11 ноември, когато се открива 51-вото Народно събрание. В понеделник в столицата близо до сградите на властта ще се..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..