Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва операция „зарибяване на Дунава с дива есетра”

Снимка: danube-sturgeons.org

Според Международния съюз за опазване на природата (IUCN), есетрите са най-застрашеният вид на планетата. Появили се преди 200 милиона години, тези съвременници на динозаврите са вече на изчезване. И знаем добре защо – заради толкова вкусния им и скъп хайвер, причина за свръхулов вече повече от век. Нашето Черно море е вторият по значимост естествен развъдник на есетрови риби след Каспийско море, макар популациите им да са на критичния минимум и в двата басейна. В Европа единственото подходящо за размножаване на дивите есетри място е долният участък на река Дунав между България и Румъния.

Вливащата се в Черно море река доскоро бе сред тези с най-много видове есетри в света – цели шест. Днес броят им е сведен до четири. А оределите им популации едва ли ще могат да просъществуват без „външна помощ”, смятат експертите на WWF-България, които възнамеряват да зарибят нашия участък на Дунава с около 50 хиляди малки диви есетрички.

Подготовката продължи повече от година, през което време участниците в проекта „Опазване на есетровите риби в долния участък на Дунава” проучваха есетровите местообитания и уточняваха къде се намират естествените им люпилници, т.е. любимите им места за хвърляне на хайвера и излюпване на малките. А също и как да бъдат уловени достатъчно жизнеспособни диви екземпляри, от  които да се вземе надежден размножителен материал. Една доста сложна задача, признава Иван  Христов, ръководител на програма „Води” на WWF-България.

Снимка: danube-sturgeons.org„Въпросът е да се гарантира, че рибите за размножаване са с генетически произход от естествените популации, че не са хибриди от различни видове или пък от популации, чиито характеристики не са адаптирани към река Дунав. Освен това е важно малките да бъдат пуснати на „правилното” място и да са в добра кондиция. Някои колеги смятат, че правените в миналото подобни зарибявания не са били удачни. Рибките са пускани на плиткото, където те са лесна плячка на хищници. Или пък не са били в добра кондиция, за да защитават от враговете си. Т.е. развъждани са били в затворени пространства и затова не са били достатъчно бързи и подвижни. Един от подходите в случая е излюпените рибки да бъдат оставени в среда с хищници, които да ги гонят и те да свикнат да се движат бързо, за да могат, когато ги пуснем в реката, да са в състояние да се изплъзват на враговете си.”

Пъструга (Acipenser stellatus)От началото на май екипът на проекта разполага с първите шест уловени възрастни екземпляри от вида пъструга (Acipenser stellatus), подходящи за разплод. След като от  хайвера им бъдат отгледани малки рибки, се очаква те да бъдат пуснати в реката към края на лятото. Предполага се, че пъстругите, донори на хайвера, са от едно стадо и тяхната генетична памет ще върне малките отново в Дунава, когато дойде техният ред да се размножават. Но за това ще трябва доста да почакаме.

За спасяване на есетровите риби Румъния и България въведоха мораториум на улова им съответно през 2006 и 2008 г. в черноморските си акватории. А след това и в общия им участък от река Дунав, който изтича през 2016 г., но най-вероятно ще бъде удължен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Министри разказват на депутатите за "въпросника" на САЩ

Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..

публикувано на 20.02.25 в 07:15

Втори ден на бойкот на веригите за хранителни стоки

Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..

публикувано на 20.02.25 в 06:35

България днес - 19 февруари 2025 г.

На 19 февруари в "България днес" отдаваме почит на Апостола на свободата Васил Левски. 152 години след неговата безвременна смърт ще обвием делото му с живата памет днес сред сънародниците в чужбина. Ще ви разкажем как песента е била..

публикувано на 19.02.25 в 19:00