Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жътва сред поройни дъждове

БНР Новини
Двадесет на сто по-ниски добиви на пшеницата вследствие на поройните дъждове прогнозират зърнопроизводителите.
Снимка: БТА

На 18 юни министърът на земеделието Димитър Греков даде официален старт на жътвата в България по време на кратко затишие между изливащите се напоследък обилни дъждове и градушки. Няколко дни по-късно те станаха поройни и заляха голяма част от посевите. Необичайната за жътва обстановка наложи свикването на Консултативния съвет по зърното, който внесе известно успокоение, отхвърляйки опасенията за зърнена криза тази година.

Какви са цифрите?

По думите на министъра, залети от пороите са близо 36 хиляди хектара с различни култури, голяма част от които са наистина зърнени. Но площите, от които няма да се прибере никаква реколта, до момента са само към 6 хиляди хектара. Останалите са с полегнали от валежите жита, при които събирането на зърното не е проблем за съвременните комбайни, уверяват специалистите.

Очакваният спад в добивите на пшеница вследствие на природните бедствия е около 20%, бе становището на Консултативния съвет. А иначе житните култури от началото на годината се развиват много добре и като цяло реколтата се очакваше да бъде рекордна. Това явно няма да се случи. Но количеството зърно навярно ще е малко под миналогодишната рекордна за България цифра от 5 мин тона. Този обем е предостатъчен за зърнения баланс на страната и тази година отново ще имаме добър износ. Пшеницата е едно от главните пера в износа на земеделски стоки от България. Страната ни е добър играч на пазара на Черноморския регион, към който се числят и две от най-големите житници в света – Украйна и Русия. Там засега проблеми с реколтата няма, тя ще бъде обилна и съответно цените няма да бъдат високи поради голямото предлагане. В региона единствено зърнените култури в Турция бяха отчасти компрометирани, но не от валежи, а от прекалено сухата пролет. Отлична е ситуацията и на световния зърнен пазар като цяло.

По данни на ФАО, 2014-та се очертава да бъде с втората най-добра зърнена реколта след постигнатия миналата година исторически максимум от 2,5 милиарда тона. В ценово отношение вестта е лоша за българските производители на зърно. Те очакват „нелека жътва, по-висока себестойност на зърното, но по-ниски цени”.

Ще има ли поскъпване на хляба след пороите?

Засега не се очаква влошаване на качеството на брашното или поскъпване на хляба в България, според участниците в Консултативния съвет по зърното.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изкуственият интелект създава нова реалност за работодатели и работници

В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората с висока квалификация и с по-високо заплащане. Най-малко засегнати са работните места, които..

публикувано на 19.02.25 в 13:50

Найден Тодоров получи най-високото румънско отличие за култура

На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" . "Тук сме, за да почетем днес вашия Маестро, когото смятам за национално съкровище,..

публикувано на 19.02.25 в 13:39

Столичното летище вече има нова визия и ново име

На тържествена церемония столичното летище бе наименувано “Васил Левски“, в присъствието на вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов, главният изпълнителен директор на оператор на аеропорта "СОФ Кънект" Хесус Кабайеро, представители на..

публикувано на 19.02.25 в 13:23