На 18 юни министърът на земеделието Димитър Греков даде официален старт на жътвата в България по време на кратко затишие между изливащите се напоследък обилни дъждове и градушки. Няколко дни по-късно те станаха поройни и заляха голяма част от посевите. Необичайната за жътва обстановка наложи свикването на Консултативния съвет по зърното, който внесе известно успокоение, отхвърляйки опасенията за зърнена криза тази година.
Какви са цифрите?
По думите на министъра, залети от пороите са близо 36 хиляди хектара с различни култури, голяма част от които са наистина зърнени. Но площите, от които няма да се прибере никаква реколта, до момента са само към 6 хиляди хектара. Останалите са с полегнали от валежите жита, при които събирането на зърното не е проблем за съвременните комбайни, уверяват специалистите.
Очакваният спад в добивите на пшеница вследствие на природните бедствия е около 20%, бе становището на Консултативния съвет. А иначе житните култури от началото на годината се развиват много добре и като цяло реколтата се очакваше да бъде рекордна. Това явно няма да се случи. Но количеството зърно навярно ще е малко под миналогодишната рекордна за България цифра от 5 мин тона. Този обем е предостатъчен за зърнения баланс на страната и тази година отново ще имаме добър износ. Пшеницата е едно от главните пера в износа на земеделски стоки от България. Страната ни е добър играч на пазара на Черноморския регион, към който се числят и две от най-големите житници в света – Украйна и Русия. Там засега проблеми с реколтата няма, тя ще бъде обилна и съответно цените няма да бъдат високи поради голямото предлагане. В региона единствено зърнените култури в Турция бяха отчасти компрометирани, но не от валежи, а от прекалено сухата пролет. Отлична е ситуацията и на световния зърнен пазар като цяло.
По данни на ФАО, 2014-та се очертава да бъде с втората най-добра зърнена реколта след постигнатия миналата година исторически максимум от 2,5 милиарда тона. В ценово отношение вестта е лоша за българските производители на зърно. Те очакват „нелека жътва, по-висока себестойност на зърното, но по-ниски цени”.
Ще има ли поскъпване на хляба след пороите?
Засега не се очаква влошаване на качеството на брашното или поскъпване на хляба в България, според участниците в Консултативния съвет по зърното.
С различни прояви из цяла България отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на българската свобода Васил Левски. Днес от 18.00 часа е възпоменателната церемония пред паметника на Апостола на свободата в София . Почит ще отдадат и държавният глава..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж", а фокусът на българското..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал началник-влакът на частната българска компания, който е румънски гражданин. По информация на румънската..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..