Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На педали по пътя на Желязната завеса

БНР Новини
Снимка: dnevnik.bg

От Баренцово до Черно море. От Киркенес в Северна Норвегия до Резово на българо-турската граница. 9000 км през 18 държави. Това е пътят на някогашната Желязна завеса, разделяла почти пет десетилетия Източна и Западна Европа. На 27 юни преди 25 години Желязната завеса падна, когато външните министри на Австрия и Унгария прерязаха символично бодливата тел по границата си. На 27 юни 2014 г. двама германци поеха по пътя на Желязната завеса, за да напомнят за някогашното разделение на континента, а избраха електровелосипеди за превозно средство, за да погледнат напред към бъдещите предизвикателства пред вече обединена Европа. Весела Владкова се срещна с двамата авантюристи на финала на тяхната впечатляваща експедиция.

Датата е 27 юли 2014 г., часът – 16.15. Йоахим Франц и Кристиян Рот скачат в солените води на Черно море край Резово. Небръснатите им и обветрени лица издават физическа умора, но усмивките им говорят за удовлетвореност.

„Безтегловност – така Кристиян Рот описва чувството във водите на Черно море след 9000-километровия велотур. – Бяхме просто въодушевени, че успяхме. Денят беше прекрасен, а да скочиш в морето след четири седмици уморителен преход беше неописуемо удоволствие и момент на истинско щастие.”

Три градуса и мокър сняг на старта на впечатляващия велотур в Норвегия. Летни температури на финала на брега на Черно море. И макар и с натежали крака, усмивката не слиза от лицата на Йоахим и Кристиян. „Не е за вярване, но ние наистина успяхме” – казва Йоахим, който има зад гърба си не един труден велопреход из най-екзотичните кътчета на Земята. Този път обаче не физическото предизвикателство е най-ценно за него.

„Идеята да пропътуваме по пътя на Желязната завеса ни грабна много бързо – споделя Йоахим Франц. – Изминали са 25 години от разделението не само на Германия, а на Европа и целия свят. За жалост, това разделение все още съществува в главите на много хора. Затова искахме с нашия преход да напомним за събитията преди 25 години. Свободата на движение, която европейците си отвоювахме, е невероятно постижение. Преди старта на велопохода смятах, че на финала ще съм горд от физическото постижение, а всъщност се гордея, че съм европеец.”

Европейската идея е в основата на решението на Йоахим Франц и Кристиян Рот да потеглят по пътя на Желязната завеса именно с електровелосипеди.

„Електровелосипедите вече са част от ежедневието ни, но това трябва да стане и с електроавтомобилите – казва Кристиян. – Темата е изключително актуална за Европа. Мобилността ни трябва да бъде съвместима с опазването на околната среда и електричеството според нас е движещата сила на бъдещето.”

Първата крачка, за да обърнеш внимание върху дадена важна тема, винаги е трудна. Йоахим и Кристиян я направиха. Сега им предстоят редица срещи, особено с млади хора, които не са преживели годините на Студената война, за да разкажат за експедицията си и някогашното разделение на Европа.

„Идеята за обединена Европа е много важна за нас двамата, но европейците трябва да осъзнаем, че имаме още път да извървим – смята Йоахим Франц. – Трябва да мислим отговорно за бъдещето си, за природата си, а в този смисъл електромобилността е централна тема. Така, както европейците успяхме преди 25 години да преосмислим бъдещето си, трябва сега отново да го направим в името на природата.”

Повече снимки от пътуването на Йоахим и Кристиян може да видите ТУК!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25

Излет за наблюдение на птици в Морската градина на Варна

Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..

публикувано на 05.01.25 в 06:00