Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на една бесарабска българка – приказка или реалност?

СнимкаДа бъда или да не бъда? Това е въпросът, пред който се изправя Росица Узунова когато през 2011 г. се дипломира като юрист във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. След няколко опита да си намери работа по специалността, бесарабската българка, която е родом от Кишинев, решава, че няма да продължи да се занимава с право. И тук се появява разковничето в живота на момичето. Сърфирайки из интернет, съвсем случайно попада на клипче от известното предаване „Как се прави”. В него се разказвало за това как в Холандия се произвеждат т. нар. карвинг свещи. Така Роси се вдъхновява и решава да започне с нещо ново. Началото на бизнеса обаче е трудно. Липсата на информация дори в интернет относно карвинг свещите в България, се оказва сериозна пречка. Във виртуалното пространство тя намира повече за необходимите материали, но не и подробности за същинския процес на изработка. Подкрепата на близките хора е движещата сила за Роси в желанието й да се впусне в самостоятелно работно приключение. Но защо избира България, а не Молдова, за да превърне своето хоби в професия?

„Когато отиваш в чужда държава и сменяш обстановката, просто започваш да свикваш там. Останах, защото срещнах любовта си в България! Харесва ми страната, чувствам се добре. Нито в България, нито в Молдова е лесно. И двете държави се намират в сходно политическо, социално и икономическо състояние. Не са проспериращи. Така че, както и тук ми беше тежко, така и там щеше да ми е трудно.”

Снимка

Въпреки премеждията обаче, любовта на Роси към изкуството надделява. Как се създават тези красиви свещи, разказва тя:

„Самият процес протича доста интересно и забавно. Първо започваш с обикновена парафинова основа, която се потапя в различни цветове. След като тя е достатъчно оцветена, идва и най-интересната част – изрязването на свещта. Тогава вече става нещо красиво, уникално и необикновено. Декорирането на свещта трябва да се направи за около десет минути, времето, за което изстива парафинът.”

Снимка

Усещането да създаваш нещо с двете си ръце, което да се харесва на хората, дава стимул във всекидневните занимания на дипломирания юрист. „Въпреки трудностите, които срещам, заниманието ми носи удовлетворение, спокойствие, радост и добро настроение”, споделя Роси. Бесарабската българка е и първата в България, която започва да предоставя информация за този вид свещи. Вече организира еднодневни семинари, на които разказва и показва занаята на всички, които искат да го овладеят. Росица използва възможностите и на социалните мрежи, за да популяризира своето изкуство. Във Фейсбук страницата си талантливият майстор има вече над 3700 почитатели. Свещите й са намерили вече място и на пазара в Европа. Германци, англичани и шотландци редовно си поръчват от красивите произведения за различни поводи. Причината е, че в чужбина хората ценят много повече ръчно направените подаръци, а не масовите фабрични стоки.

Дали историята на Роси е с щастлива развръзка като в приказка, или всичко е резултат от нестихващи усилия и вяра? Нека всеки сам прецени!

Снимки: Деяна Борисова

Още от категорията

България днес - 15 октомври 2025 г.

03:31 – Актуално от България и сънародниците по света 13:06 – Гост в студиото: българо-френското трио "Оренда" На 15 октомври Стефка Митева, Сандрин Конри и Джулия Орсе ще изнесат първия си концерт с преобладаващ български репертоар в Първо..

публикувано на 15.10.25 в 19:00

Жури и публика избраха Анита Екенова от Лион за "Българка на годината" - 2024

Сред плеядата достойни българки, съхраняващи и разпространяващи българския език, култура и традиции по света, днес беше отличена Анита Екенова от Лион. Създателката на пътуващия фолклорен събор "На мегдана на другата България" беше удостоена с..

публикувано на 15.10.25 в 18:55

Значителна облачност с валежи на изток и над планинските масиви

В четвъртък минималните температури ще са от 4 до 9°, в София – 4°. През денонощието над страната ще има разкъсана, в повечето райони – значителна облачност. Слаб дъжд ще превалява на места в югоизточните и планинските части от страната. Сутринта..

публикувано на 15.10.25 в 18:30