Назначено от президента с основна задача да подготви предсрочните парламентарни избори на 5 октомври, служебното правителство на България обяви като важен приоритет и подготовката на страната за срещата на върха на НАТО в Уелс на 4 и 5 септември. Дни преди срещата, Министерството на отбраната публикува документ, наречен „Визия 2020: България в НАТО и в Европейската отбрана”. Въз основа на него ще се изработва национална програма за участието в Атлантическия съюз и в европейската отбрана, която да обсъжда следващият парламент. Очевидно е обаче, че изложените във визията тези ще са ръководно начало за участието на българската делегация на предстоящата идната седмица среща на върха на НАТО.
„Визия 2020” определя Русия и нейната политика като риск за националната сигурност. Според служебното правителство, разположена в Югоизточна Европа и Черноморския регион, днес България попада в една от зоните с най-голяма концентрация на рискове и заплахи в Евроатлантическата общност, а тенденциите за тяхното развитие не предполагат подобряване на ситуацията в средносрочен и дългосрочен план. Кризата в Украйна, разположена на североизток, кабинетът отдава на амбиция на Русия да възстанови влиянието си в бившето съветско пространство. Същевременно той смята, че засилването на способностите на Русия за конвенционални военни действия провокира отбранителните способности на България . Активното пропагандиране на руската политика в страната, особено с посредничеството на български политически и икономически субекти и медии, или пък на недържавни организации, „Визия 2020” дефинира като информационна война, подкопаваща интегритета на институциите и държавността и атакуваща директно националните демократични ценности, дух и воля. Като основен риск за България е посочена новата хибридна война, съчетаваща конвенционални методи с похвати от партизанска, кибернетична и информационна война, както и с действия противоречащи на международното право. Националните отбранителни способности според визията се влошават допълнително от изострянето на отношенията между Москва, от една страна, и Киев, ЕС, САЩ и НАТО, от друга, което поставя на огромно изпитание националната икономическа и енергийната сигурност. Като заплахи за сигурността от югоизток и юг документът посочва кризисните процеси в Близкия Изток и Северна Африка, като се изключва вероятността лица от криминалния контингент или членове на терористични организации да се възползват от регионалната нестабилност и миграционните потоци и да проникнат в България. Като потенциални рискове на запад визията определя забавянето на евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани и съществуващата там етническа и религиозна нетърпимост.
Изхождайки от дефинираните заплахи, кабинетът смята, че парите за отбрана трябва да се инвестират в превъоръжаване, защото в момента България не разполага с военен ресурс, който да гарантира ефикасно сигурността в бързо променящите се предизвикателства на съвременната стратегическа среда. В този контекст „Визия 2020” отстоява, че от 2015 до 2020 година военният бюджет трябва да се увеличава с 0,1% от БВП, така че през 2020 г. да достигне 2,0%.
Още необсъдена в кабинета, „Визия 2020” предизвика енергични коментари в националните медии, някои от които съпроводени с критични нюанси. В-к „Труд” поставя в заглавие, че „Ракети заради Русия иска министър Шаламанов”. А в-к „Дневник” коментира, че Министерство на отбраната официално е обявило Русия за заплаха за сигурността на България.
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов разпореди до края на деня проблемите с електроснабдяването в селищата без ток да бъдат отстранени и захранването да бъде възстановено. Все още има населени места без ток заради сложната зимна..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите и българското присъствие в политиките на региона. Днес поставяме акцент на двустранните отношения..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на "БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на..