Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На изборната сергия – нищо ново... Кой ще спечели, ако суверенът се разсърди и отиде за гъби?

БНР Новини
Димитър Димитров и Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

Кой ще пази честността на изборите?

Граждански борд към Министерския съвет ще се следи дали изборите са прозрачни и честни. „Такъв тип обществена организация едва ли може да гарантира честни избори. Изборите могат да бъдат толкова честни, колкото позволява законодателството, толкова прозрачни, колкото това законодателство бъде приведено в изпълнение от изборната администрация. Тъй като е добре винаги да има повече хора, които следят как се спазва законодателството, се създават различен тип формати като Гражданския борд, или Гражданския съвет към ЦИК“, каза в интервю за Радио България политологът Димитър Димитров – член на борда. Той обяснява спецификата на двете формации – към Министерския съвет и към ЦИК. Димитър Димитров ще използва този формат, за да постави отново на дневен ред въпроса, който години наред българите по света чакат да бъда решен – обособяването на Изборен район – чужбина. Политологът има свое обяснение защо в сравнение с 2013 г. участващите в изборната борба партии са намалели чувствително. От него ще научите колко гласа са необходими, за да може една политическа формация да влезе през главния вход на сградата с надпис „Съединението прави силата“. И още – кой има полза от „мъртвите души“ в избирателните списъци.




Димитър Ганев: Без изненади в кандидатските листи на участващите в изборите партии и коалиции

До 2 септември участващите в предсрочните парламентарни изборите партии и коалиции трябва да регистрират своите кандидатски листи в ЦИК. По-голямата част от тях вече бяха официално представени. „Напълно логична и без изненада подредба на листите на по-големите партии”, каза в интервю за Радио България политологът Димитър Ганев. Той коментира претендентите за депутатските кресла, представени от участващите в изборната борба политически формации. Политологът анализира причините, довели до липсата на изненади в подредбата на листите. Оказва се, че суверенът отново трябва да гласува за тези, срещу които протестира. Димитър Ганев прогнозира, че това би довело до ниска избирателна активност, от която могат да спечелят само формациите с твърди ядра.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Атина предупреди, че очаква спазване правата на гърците в Северен Епир Гърция предупреди албанския премиер Еди Рама, че спазването на правата на гръцкото малцинство в Албания остава изрично условие за присъединяването на Тирана към..

публикувано на 08.11.24 в 10:25

Започва Международният фестивал на етнографското кино "OKO" с акцент върху Украйна

Международният фестивал на етнографското кино "OKO" ще се проведе в София от 8 до 15 ноември. Форумът се осъществява с подкрепата на Националния филмов център, Столичната община, Посолството на Украйна и Держкино на Украйна.  Тази година екипът на..

публикувано на 08.11.24 в 08:40

Учени обсъждат историята и перспективите на Западните български покрайнини

Институтът за исторически изследвания към Българската академия на науките организира днес, 8 ноември, научната конференция на тема "Западните български покрайнини - история и перспективи" по повод 100-годишнината от Учредителния конгрес на..

публикувано на 08.11.24 в 07:20