Кой ще пази честността на изборите?
Граждански борд към Министерския съвет ще се следи дали изборите са прозрачни и честни. „Такъв тип обществена организация едва ли може да гарантира честни избори. Изборите могат да бъдат толкова честни, колкото позволява законодателството, толкова прозрачни, колкото това законодателство бъде приведено в изпълнение от изборната администрация. Тъй като е добре винаги да има повече хора, които следят как се спазва законодателството, се създават различен тип формати като Гражданския борд, или Гражданския съвет към ЦИК“, каза в интервю за Радио България политологът Димитър Димитров – член на борда. Той обяснява спецификата на двете формации – към Министерския съвет и към ЦИК. Димитър Димитров ще използва този формат, за да постави отново на дневен ред въпроса, който години наред българите по света чакат да бъда решен – обособяването на Изборен район – чужбина. Политологът има свое обяснение защо в сравнение с 2013 г. участващите в изборната борба партии са намалели чувствително. От него ще научите колко гласа са необходими, за да може една политическа формация да влезе през главния вход на сградата с надпис „Съединението прави силата“. И още – кой има полза от „мъртвите души“ в избирателните списъци.
Димитър Ганев: Без изненади в кандидатските листи на участващите в изборите партии и коалиции
До 2 септември участващите в предсрочните парламентарни изборите партии и коалиции трябва да регистрират своите кандидатски листи в ЦИК. По-голямата част от тях вече бяха официално представени. „Напълно логична и без изненада подредба на листите на по-големите партии”, каза в интервю за Радио България политологът Димитър Ганев. Той коментира претендентите за депутатските кресла, представени от участващите в изборната борба политически формации. Политологът анализира причините, довели до липсата на изненади в подредбата на листите. Оказва се, че суверенът отново трябва да гласува за тези, срещу които протестира. Димитър Ганев прогнозира, че това би довело до ниска избирателна активност, от която могат да спечелят само формациите с твърди ядра.
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио, на ул. "Драган Цанков" № 4, има юбилей – 55 години от първата ѝ копка. На 17 август 1970 г. е започнал строежът на уникалното по рода си здание, дело на прочутия..
В Скопие поругаха българския трикольор. Лентите бяха откъснати от венците, положени пред гроба на българския революционер и борец за свободата на географската област Македония Гоце Делчев. Посегателството е извършено в двора на манастирчето "Свети Спас"..
Тази вечер фасадата на Националния дворец на културата в София ще бъде осветена в синьо в знак на солидарност с болните от пулмонална хипертония. Към световната инициативата, която насочва погледа към това тежко и често трудно диагностицирано..
"Азбука на бирата" е първото заглавие, което измислих преди 15 години, когато започнах да събирам своите бирени истории – пише в предговора на новата си..
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май –..
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е..