След препоръки от ЕК, от септември Националния статистически институт на България ще трябва да включва в Брутния вътрешен продукт на страната и доходите от т.нар. скрити дейности. От 2010 г. насам много скрити дейности се взимат предвид и са част от БВП на държавата. Обикновено делът им е не по-голям от 13%, а в понятието сива икономика се включват явления като „куфарна” търговия, работещи без договор, получаване на бакшиши и доходи в натура.
Новост от тази година ще е включването на данни за проституцията и разпространението на наркотици. Практиката в някои европейски страни показва, че с тях номиналната стойност на БВП се повишава с от 2 до 6%. Новите правила се внедряват вече в Националната статистика на България, тъй като от първи октомври тя започва да отчита БВП по нова методология, т.нар. „Европейска система от сметки 2010”. Изискването е в сметките да бъдат включвани по-широка група данни за скритата икономика. Това съобщи на пресконференция Елка Атанасова – шеф на дирекция „Макроикономическа статистика” в НСИ. Тя поясни, че институтът няма да прави отделни статистически изследвания за наркотиците и проституцията, а ще използва информация, подадена от национални и международни институции. Първите оценки вече са разработени и те ще бъдат оповестени скоро. Освен за проституцията и наркотиците, ще се събират данни и за т.нар. „условна рента”. Има се предвид оценката на жилищата, в които живеят собствениците. Предстои да се изследват и нови аспекти на доходите в натура. В тях се включват разходите на работодателя в полза на наетите за мобилни телефони, карти за градския транспорт, дрехи, ваучери за храна и т.н.
Какво представлява „условната рента” и защо тя е важен компонент при сравняване на живота на гражданите в ЕС, Елена Бакалова – държавен експерт в НСИ, обяснява:
Оценката е нужна, защото бившите социалистически страни, като нашата, имат много висок дял на хора, които живеят в собствените си жилища. Почти няма база за сравнение със западните страни. Там живеещите в собствено жилище са около 45%, докато при нас достига до 96%. За да има сравнимост между страните се приема, че собствениците трябва да бъдат оценени с действителен наем т.е., колко ние бихме платили, ако живеем под наем. Тази сума се включва в БВП във всички европейски държави. До 2005 г. се правят различни опити да се намери начин да бъде направена тази оценка за различните страни. Тогава е създаден регламент, който по точно определя как да се изчислява „условния наем”. Препоръката към България на ЕК е да се включи преброяване дори на гаражните клетки, притежавани от домакинствата и да се определи и за тях стойност, която да се добави към „условния наем”. Така се повдига стойността на жилищния фонд, притежаван от домакинствата. Новото изискване трябва да бъде внедрено в практиката, защото официално вече се работи по новата методология, утвърдена от ЕК” – обяснява експертът от НСИ.
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..