Както всяка година през септември ЕС призовава градовете в общността да отделят една седмица за размисъл по въпросите на градската мобилност и най-вече да експериментират варианти за временно неизползване или ограничаване на автомобилите. Т.г. към 2000 европейски града се включиха в Европейската седмица на мобилността, която преминава под наслов „Нашите улици, нашият избор”. Призив да се насърчат гражданите да си „възвърнат” градските пространства и да създадат града, в който искат да живеят. „Твърде дълго личните автомобили определяха начина, по който се планираха градовете. Днес обаче всяка година нашите икономики губят 100 млрд. евро заради задръствания, да не говорим за последиците за времето и здравето на хората”, заяви при откриването на Седмицата зам.-председателят на Европейската комисия Сийм Калас, отговарящ за транспорта. А неговият колега с ресор околна среда Янез Поточник добави, че „когато става въпрос за лична мобилност, наистина имаме избор, а добрият избор оказва осезаемо въздействие върху нашето здраве и качество на живот. Така че нека изберем по-чист въздух и градски пространства, които са изградени за хора. Градовете са за гражданите, не за автомобилите.”
София е един от полисите, които със сигурност имат нужда да се освободят от част от автомобилите си, доколкото е столицата с най-замърсен въздух в ЕС. От няколко години, на най-жив интерес през Седмицата на мобилността се радват събитията, свързани с глобалната инициатива PARK(ing) Day – превръщането за един ден на паркингите в озеленени зони или места за градски забавления. Може би защото обществените паркинги в столицата се броят на пръсти и автомобилите са превзели голяма част от тротоарите или пътните платна до тях. В последния работен ден от седмицата, 19 септември, на 28 места в София зоните за паркиране смениха предназначението си. Огромен роял ронеше приятни звуци на паркинга пред СГХГ. На друго място в центъра, на ул. „Славянска“, бе импровизирана малка градинка с цветя, билки, камъни и вода, посветена на големият български духовен учител Петър Дънов. Бяха показани и 5 комплекса негови упражнения за духа и тялото. Недалеч от там пък столичани можаха да се включат в колективно правене на лютеница, любимо есенно занимание на нашите баби. То бе посветено на 40-годишнината от изобретяването от българин на чушкопека, съоръжение за бързо печене на този зеленчук.
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..
Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..
По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход. Румъния е подкрепила..
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес..
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..