Както всяка година през септември ЕС призовава градовете в общността да отделят една седмица за размисъл по въпросите на градската мобилност и най-вече да експериментират варианти за временно неизползване или ограничаване на автомобилите. Т.г. към 2000 европейски града се включиха в Европейската седмица на мобилността, която преминава под наслов „Нашите улици, нашият избор”. Призив да се насърчат гражданите да си „възвърнат” градските пространства и да създадат града, в който искат да живеят. „Твърде дълго личните автомобили определяха начина, по който се планираха градовете. Днес обаче всяка година нашите икономики губят 100 млрд. евро заради задръствания, да не говорим за последиците за времето и здравето на хората”, заяви при откриването на Седмицата зам.-председателят на Европейската комисия Сийм Калас, отговарящ за транспорта. А неговият колега с ресор околна среда Янез Поточник добави, че „когато става въпрос за лична мобилност, наистина имаме избор, а добрият избор оказва осезаемо въздействие върху нашето здраве и качество на живот. Така че нека изберем по-чист въздух и градски пространства, които са изградени за хора. Градовете са за гражданите, не за автомобилите.”
София е един от полисите, които със сигурност имат нужда да се освободят от част от автомобилите си, доколкото е столицата с най-замърсен въздух в ЕС. От няколко години, на най-жив интерес през Седмицата на мобилността се радват събитията, свързани с глобалната инициатива PARK(ing) Day – превръщането за един ден на паркингите в озеленени зони или места за градски забавления. Може би защото обществените паркинги в столицата се броят на пръсти и автомобилите са превзели голяма част от тротоарите или пътните платна до тях. В последния работен ден от седмицата, 19 септември, на 28 места в София зоните за паркиране смениха предназначението си. Огромен роял ронеше приятни звуци на паркинга пред СГХГ. На друго място в центъра, на ул. „Славянска“, бе импровизирана малка градинка с цветя, билки, камъни и вода, посветена на големият български духовен учител Петър Дънов. Бяха показани и 5 комплекса негови упражнения за духа и тялото. Недалеч от там пък столичани можаха да се включат в колективно правене на лютеница, любимо есенно занимание на нашите баби. То бе посветено на 40-годишнината от изобретяването от българин на чушкопека, съоръжение за бързо печене на този зеленчук.
Коалицията "Продължаваме промяната"-"Демократична България", която се нареди втора на парламентарните избори на 27 октомври, прие поканата за среща, отправена от първата сила - ГЕРБ-СДС. "След седем парламентарни избора диалогът между първите две..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват представени в политическия живот. Нейни лидери са политическият и икономически анализатор Кузман Илиев и..
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на единствената българска АЕЦ - "Козлодуй". След проверка от ядрения ни регулатор в 10:07 ч. блокът е включен в електроенергийната система на страната. Освен извършения ремонт с цел повишаване на..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и..
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя..