Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Черна серия от инциденти тревожи българското общество

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Ден след вчерашния национален траур заради трагичния инцидент във фабрика за боеприпаси в село Горни Лом, Северозападна България, при който загинаха 15 работници, обществото в страната си задава тревожни въпроси. Повод за такива то има често, но все не намира отговор. Взривът бе най-малко шести подобен от 2008 г. насам. През юли и август на 2008-а имаше два във военни складове, един в Челопечене край София и друг в Казанлък, за щастие без жертви, по чудо, но с големи материални щети.

През юни 2012 г. в частен склад за съхранение на боеприпаси в Южна България, до пътен възел „Петолъчката”, при взривове и последвал пожар загинаха трима и десетки бяха ранени. Отново в Казанлък, във военен завод „Арсенал”, взривове разтърсиха града през септември 2012 г., за късмет без пострадали. Пак в завод на „Арсенал”, но край Мъглиж, взрив уби един работник. Само преди месец, в Костенец, Софийска област, в завод на „ТЕРЕМ” серия от взривове рани десет души – пет мъже и пет жени. Черната поредица подсказва, че България има някакъв системен проблем. Хронични взривовете във военни заводи и складове с десетилетни традиции подсказват, че има неспазване на технологични изисквания и занижен контрол в дейности с висока степен на опасност. За взрива в Челопечене за такива недостатъци бяха обвинени трима генерали, но шест години след инцидента. Сега, в село Горни Лом, се оказа, че е обезвреждала опасни взривни вещества частна фирма, на която МВР е отнемало лиценза два пъти – през 2007 и 2010 г. След обжалване в съда той обаче е бил възстановен.

Черната поредица актуализира и въпроса, поставян не веднъж, не е ли целесъобразно да се прекрати достъпа на частни фирми до опасни дейности, свързани с взривни вещества и те да бъдат възлагани само на поделения и специализирани структури на Министерство на отбраната, защото извън които изглежда няма достатъчно експертиза, опит и дисциплина. Такъв проект вече бе внасян в 41-то Народно събрание, но той бе отхвърлен. Обществото има право да се пита за подобни неща, защото при последната трагедия в Горни Лом взривът е можел да покоси не само 15 живота, но и да отнесе цяло едно съседно село.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над половин милион избиратели са готови да продадат гласа си

Според сондаж на “Галъп интернешънъл болкан” една десета от респондентите признават, че биха приели да гласуват срещу заплащане, друг стимул или принуда, 78% отричат, а 12 на сто заявяват, че не могат да преценят. Това означава, че над 500 хил...

публикувано на 19.10.24 в 09:04
Царски орел

Сакар посреща Фестивала на царския орел

Българското дружество за защита на птиците и Община Тополовгра организират Фестивал на царския орел в Сакар планина. Събитието събира  на едно място в съботния ден природолюбители, фермери, кулинари и фолклорни състави, които ще сближат публиката..

публикувано на 19.10.24 в 08:40

Една легенда се завръща – детският песенен конкурс "Като лъвовете" с амбициозно издание във Варна

Националният музикален конкурс "Като лъвовете" 2024 се провежда от 18 до 20 октомври в Концертната зала на БНР - Варна. Музикалната надпревара се радва на голям интерес и заявилите участие деца и юноши идват от над 20 града в България - споделят..

публикувано на 19.10.24 в 08:05