Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 процента от работещите българи живеят под прага на бедността, производителността е най-ниската в Европа

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Още една класация постави България на последното място в Европейския съюз по доходи. Българите получават не само най-ниските заплати в Европа, но и са с най-ниската производителност на труда. Около 30 на сто от работещите живеят под прага на бедността. Това показва проучване на фондацията на ЕС, която изследва качеството на живот.

В България средното годишно възнаграждение на работещите е около 6200 евро, което ни нарежда на последното място в общността. Сумата включва заплатата на работника и социалните вноски от страна на работодателя. Всяко четвърто домакинство у нас живее с под 60 процента от средния доход в страната. В ЕС това важи за всяко шесто домакинство.

Пред България по средни годишни доходи са Румъния, Латвия, Литва и Полша. В тях средното годишно възнаграждение е под 10 000 евро. На другия полюс в класацията са Норвегия, Люксембург, Белгия и Дания – там средната заплата на година е около 60 000 евро, или над девет пъти повече от това, което получават българите.

България е на последно място и по производителност на труда. За 2012 г. всеки работник е изработил средно по около 12 000 евро от брутния вътрешен продукт, а в Норвегия, където производителността на труда е най-голяма, се падат по 145 000 евро на работещ. В Люксембург сумата е 117 000 евро. Според последните официални данни производителността на труда се покачва с 1.7 на сто на годишна база. Всеки работещ у нас създава средно по 6.7 евро на час. Ако данните обаче се съпоставят с края на 2013 г., то се отчита намаление. В края на четвъртото тримесечие на миналата година всеки зает е създавал средно по 8 евро от брутния вътрешен продукт за един час работа, разходите за който са се увеличили във всички страни-членки в последните шест години. Средният ръст е с 2.4 процента годишно. У нас тези разходи са се увеличавали с около пет на сто на година. В Румъния е регистрирано най-значителното увеличение от 16.5 процента. Най-ниският ръст е в Германия – с 0.7 на сто.

На фона на тази нерадостна картина може все пак да се каже, че и равнището на цените и издръжката на живота в България са доста под средните нива в Европа. Някои експерти посочват, че стоките и услугите в страната са средно с около 60-70 процента по-евтини, отколкото в другите развити страни в Евросъюза. Това важи особено за някои стоки от първа необходимост, публичния транспорт, горивата, общественото хранене, както и за цените на недвижимите имоти и наемите. Всичко това е известна утеха за ниското жизнено равнище на преобладаващата част от българското население, дори и това, което има работа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

85% от свидетелите на уличен тормоз не знаят как да се намесят

Кампания срещу уличното насилие Stand Up ще се проведе днес и утре под купола на столичното Ларго, съобщиха от Регионалния исторически музей – София.  Оказва се, че по целия свят над 80% от жените са преживели форма на уличен тормоз, но 85% от..

публикувано на 29.11.24 в 06:50

Времето рязко се променя

През нощта  от запад бързо ще се заоблачи, най-късно над Източна България. В петък , над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг. Вятърът ще се ориентира от..

публикувано на 28.11.24 в 18:15
Даниел Лорер и Явор Божанков

ПП поиска оставките на двама депутати, не подкрепили кандидатурата на Силви Кирилов

"След днешното гласуване за председател на Народното събрание "Продължаваме промяната" поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков", написа на Фейсбук страницата си съпредседателят на партията Кирил Петков. Три гласа не достигнаха, за да бъде избран..

публикувано на 28.11.24 в 17:35