На фона на отчитаната напоследък ниска избирателна активност, един анализ разбива представите, че младите нямат отношение към политиката. Това е един от изводите в доклада „Граждани и администрация” – вторият по проект „Правата ми в действие”, изпълняван от Сдружение „Департамент за правна култура”. Основната мисия на младите юристи от сдружението е да бъдат в помощ на български граждани и чужденци, пребиваващи в страната, в разрешаването на различните правни проблеми, които неминуемо изникват в живота на всеки. Вече две години, всеки въпрос или правен казус, изпратен до онлайн платформата pravatami.bg, получава професионален отговор, но представен по достъпен за гражданите начин. Направеното проучване няма претенции да бъде представително, защото не е правено върху представителна извадка от българските граждани. За последните три месеца 171 358 граждани са посетили онлайн платформата pravatami.bg. В болшинството те са от София и големите градове на страната. 17 хиляди от тях са отговорили на поставените в проучването въпроси.
Полина Найденова – един от авторите на доклада, коментира за Радио България резултатите от няколко анкети: „Права на гражданите, свързани с участие в управлението на държавата: при избори, при референдум, при протест”, „Правата ми като гражданин на държава-членка на ЕС”, „Правата на бежанците в България”.
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май – победата над нацистка Германия през 1945 година във Втората световна война, също предизвиква дебати..
Столичната библиотека ще отбележи празника на библиотекаря, 9 май, с Ден на отворените врати, съобщават организаторите. Специално за празника на площад "Славейков" ще се състои литературно четене с музикална програма. Библиотеката ще покаже на..
Младите чуждестранни лекари от Випуск 2025 на Плевенския медицински университет на 9 май ще получат своите дипломи. Празничното шествие на випускниците ще започне от централния градски площад "Възраждане" и ще завърши до Летния театър на Ректората, където..
ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в..
Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която симпатичен морски робот събира..
Дългогодишната работа като учител, художник и културолог подтиква Йонка Господинова да провокира своите ученици в силистренското училище "Никола Йонков..