Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Томислав Дончев: „Обединените усилия са формулата на успеха”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Съставянето на стабилно правителство в България след изборите за НС на 5 октомври т.г., въпреки фрагментирания парламент, бе наложително най-вече заради риска от загуба на европари. Над 70 % от инвестициите у нас идват от еврофондовете. До края на 2015 г. България трябва да усвои около 11 млрд. евро за периода 2007-2013 г., още 16 млрд. евро се чакат от вече стартиралия нов период 2014-2020 г.

Каква е ситуацията към момента, очакват ли се подводни камъни заради сложната политическа обстановка, каква е формулата за икономически растеж? В интервю специално за Радио България темата коментира вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика в новия кабинет „Борисов 2” Томислав Дончев. По думите му битката за всеки евроцент е основният му мотив, за да поеме отново тежкия пост.

„Истината е, че цялостно ситуацията с еврофондовете е много тежка. Все още средствата по една от оперативните програми са замразени, проблем е плащането на финансови корекции, закъснелият старт на новия програмен период. Системата е разбита. Ако една система от немного звена не работи като добре смазана машина, парите започват да се движат бавно и изобщо спират да се движат, каквато е ситуацията в момента – пояснява Томислав Дончев. – Има и по-големи проблеми. Вследствие на драмите по програма „Околна среда” мотивацията на местните власти, част от тях останали без плащания по проекти близо половин година, е силно занижена. Това се отрази на темпа на плащания. Точно затова сме в тази сложна ситуация с оглед риска от загуба на европари. По-страшното обаче е, че ако кметове и общинари не намерят сигурност и стабилност, ако не се излъчи категоричен сигнал каква ще е политиката на държавата оттук нататък, те да не могат да бъдат мотивирани и убедени да инвестират, особено в сложни и конфликтни проекти като рехабилитация на ВиК-инфраструктурата например. Затова първостепенен ангажимент на държавата е да установи, освен доверие в отношенията с ЕК, и спокойствие в отношенията с бенефициентите, които изпълняват проектите и осъществяват инвестициите. Без прогнозируемост, яснота, спокойствие, диалог и партньорски подход, не можем да разчитаме да имаме нормален старт и ефективна работа в новия програмен период. Затова слагам и тази задача на първо място сред приоритетите си.”

Очаквате ли пробойни в усвояване на европарите заради сложния многопартиен характер на новия кабинет „Борисов 2”? 

„Факт е, че до съставянето на този кабинет се стигна трудно, след дълги преговори и компромиси от политическите сили. Знам го като участник в целия процес, а не само като наблюдател. Добрата новина дотук е, че България има титулярно работещо правителство с работещ парламент, който е в позиция да взема дългосрочни политически решения. Европарите по принцип като посока и цел нямат цвят. Тук е трудно също да търсим идеологическо разделение на ляво и дясно. Защото парите са за всички български общини, за всички представители на бизнеса, отговарящи на условията. Не очаквам партийни емоции точно в тази сфера. А и предвид ситуацията в нея, намерението ни е да правим каквото трябва колкото може. Надявам се кабинетът да може да изкара пълен мандат. Не от копнеж към собственото си министерстване, а защото така ще бъдат стартирани и провеждани политики и реформи, и то не с хоризонт 1-2 седмици или месец, а 4 години. В много сфери ще има еврофинансиране, то ни е нужно. Работата с къс хоризонт от месец-два обещава единствено посредствени резултати, а аз не съм свикнал да работя, гонейки такива.”

България ще се изправи ли пак на крака и ще тръгне ли напред?

„Това зависи от нас. Редно е да спрем да мислим, че подобно развитие на нещата може да бъде резултат от чуждо благодеяние или подкрепа. Наш дълг е да си помогнем и усвоим еврофинасирането до последния евроцент. Защото то е големият инструмент за реформи и модернизация на страната. Но трябва да бъде съчетано с усилия и от наша страна. С повече работа, с повече мотивация, с по-малко крамоли, с повече гледане в обща посока. Историята на България от последните над 100 години показва, че страната е отбелязвала прогрес, когато голяма част от населението – и трудещите се, и бизнесът, и интелектуалците, и политиците, са успявали да намерят общата обединяваща посока. И задачата днес е както хората, а след това и политиците, да намерят това, което ни обединява – целите, които са безспорни и могат да накарат всички да вървим в тази посока. Именно това, отвъд всички реформи и стъпки, които трябва да бъдат направени и в публичния сектор, и в икономиката – обединените усилия, технологията на обединение е формулата на успеха и растежа.”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милен Митев

СЕМ избра Милен Митев да е генерален директор на БНР за втори мандат

Съветът за електронни медии (СЕМ) избра Милен Митев за втори мандат като генерален директор на БНР. Своята подкрепа за него дадоха Галина Георгиева, Къдринка Къдринова и председателят на медийния регулатор Габриела Наплатанова. СЕМ изслуша..

публикувано на 17.10.24 в 12:01

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 22

В брой 22 на предаването слушайте : 20 години българско училище „Христо Ботев“ - Ню Йорк – разговор с дългогодишната преподавателка в него Елена Игън за равносметката от изминалото време, натрупания опит и бъдещите предизвикателства;..

публикувано на 17.10.24 в 12:00
Средна оценка: 0 - много неудовлетворен до 10 - много удовлетворен

Поредна класация нарежда българите сред най-неудовлетворените хора в ЕС

С оценка от 5,9 българите са най-недоволни от живота си сред държавите от ЕС, показват данни от проучване на Евростат за 2023 г. В изследването хората в ЕС е трябвало да оценят цялостната си удовлетвореност от живота по скалата от 0 – "крайно..

публикувано на 17.10.24 в 09:45