Днес, изтощена и обезверена от дългия поход към демокрацията, съвременна България се нуждае повече от всякога от ярки личности, които чрез своя пример да й помогнат да се изтръгне от сянката на безличие и безразличие. Гимнастикът Йордан Йовчев е човек-епоха в българския спорт, който не само изгради блестяща кариера, но и полага огромни усилия да възстанови мястото на България в световния спортен елит. Споделя, че смята това за своя мисия.
Всяка Олимпиада, в която съм участвал, е уникална, различна и подобрена. Последните Олимпийски игри в Лондон бяха изключително трудни за мен, тъй като подготовката не вървеше изцяло така, както ми се искаше – с редица контузии, препятствия… Но влизането във финал беше надскачане на силите ми и подкрепата от хората в залата остава в мен като спомен и удовлетворение от това, което съм направил.
Кое от многобройните спортни отличия на Йовчев е най-важно за него?
Според мен 2001 г., когато за първи път станах двоен световен шампион в Гент, Белгия. Това за мен беше пробив. До онзи момент нямах такова върхово постижение. Никой не очакваше от мен, че мога да стана световен шампион на земна гимнастика и час по-късно световен шампион на халки.
През какви трудности минава спортистът за изграждането на една дълга и успешна кариера?
Трудности винаги има, – отговаря Йовчев. – Въпросът е колко силно искаш да постигнеш мечтата си, и колко постоянен можеш да бъдеш в идеите си. Защото всеки иска, но дали е достатъчно всеотдаен? Трябва и късмет, за да се съхраниш. Днес спортът за високи постижения е изключително травматичен. Бих поставил на първо място контузиите, после всичко останало. Ние не сме се готвили в най-добрите условия, и въпреки това сме постигали добри резултати. Важно е да намериш правилния треньор, на който можеш да се довериш. Да си изградиш екип, който наистина вярва в мечтите ти.
Въпреки че стъпва на върха, Йовчев е изключително земен човек, за което публиката му отговаря с уважение и любов. Не се взимам на сериозно, защото знам, че от високо се пада кофти. Затова по-добре да бъдеш нормален и реален, обяснява той.
Поддържам тезата „Хвърли пред теб, за да намериш зад теб”. Човек трябва да прави добро без да чака благодарност, – споделя спортистът за поуките, които е извлякъл от живота. – Трябва да извличаш положителното от това, което ти поднася животът, а не да гледаш негативно, защото това ти се отразява и вътрешно, и външно”.
През 2013 г. с грандиозен бенефис Йордан Йовчев приключи състезателната си кариера. Няколко години беше председател на Българската федерация по гимнастика. Днес продължава да й помага. След успешното домакинство на България на Европейското първенство през 2014 г. сега върви подготовката за Световна купа, която ще се проведе съвместно с акробатика и гимнастика от 4 до 10 май 2015 г. във Варна.
Надяваме се, че ще има много участници и залата ще бъде пълна, за да аплодира нашите и чуждестранните спортисти. Ще бъде интересен формат, който никога не е правен. Акробатиката има традиции в България. Очакваме добро представяне и от тях, и от спортната гимнастика, защото мислим, че имаме потенциал, който вече е време да се разгърне, – сподели Йордан Йовчев.
Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави българския военен контингент от състава на мироопазващата мисия на НАТО в Косово (KFOR) по случай Деня на храбростта и празника на Българската армия. Тя присъства на официална церемония в Прищина. "Вие сте..
Денят на храбростта – 6 май беше отбелязан на Гергьовден и пред Българския военен мемориал в Ново село, предаде БГНЕС. Мемориалът, където са положени тленните останки на 71 български военни е край град Струмица. Там е само едно от 471 български..
Новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил беше издигнат от йеромонах до архимандрит на празника на Свети Георги. Това обяви главният секретар на Светия синод на Българската православна църква Мелнишкият епископ Герасим,..
"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се..
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио на ул. "Драган Цанков" № 4 има юбилей – 55 години от първата ѝ..
В "България днес" на 6 май – Гергьовден, слушайте: 07:07 – Защо на най- старата икона в България са изобразени св. Георги и св. Димитър заедно?..