За българите 2014 г. завършва с две новини – едната лоша, другата още по-лоша. Първата на пръв поглед изглежда добра – потребителските цени са спаднали за 12 месеца с един процент, т.е. има отрицателна инфлация или, както се казва, дефлация. Достатъчно е да се потърси мнението на който и да е обикновен гражданин на страната, за да се разбере, че никой потребител не е усетил по джоба си намалението на цените. За сметка на това всеки търговец, индустриалец или обикновен бизнесмен няма да пропусне да се оплаче от спада на приходите си, които са го принудили да свие дейността си и дори да съкрати броя на работещите в неговата фирма. Дефлацията се дължи на най-различни фактори, за това нежелано и пагубно икономическо явление през последните месеци в България най-често като причина се изтъква поевтиняването на горивата. Това е само отчасти вярно, тъй като спадът на цените на нефтопродуктите стана по-чувствителен едва в средата на тази година, а дефлацията се наблюдава през всичките 12 месеца.
Втората новина, най-лошата, е, че все още милион и половина от 7.3-те милиона българи живеят под прага на бедността, който в най-бедната страна на Евросъюза е наистина показател за истинска мизерия и възлиза на 145 евро на човек от домакинство месечно. В по-развитите страни това е приблизително равно на дневното заплащане на един зает.
Според икономическите експерти това всъщност е истинската причина за трайната дефлация – ниското и неплатежоспособно търсене, което свива до максимум потреблението, а оттам и търговията, и индустрията, и цялата делова активност.
Тези две новини звучат особено обезкуражаващо около Коледните и новогодишни празници, които за зло или за добро в наши дни са особено комерсиализирани. Както в голяма част от света, традицията и в България по тези празници е свързана с даването и получаването на подаръци, т.е с трескаво пазаруване. Подаръците се очакват не само от приятели, близки и роднини, но и от търговците и производителите, които много разчитат да увеличат оборотите си. Това обаче едва ли е възможно в необходимата и желана степен при положение, че мнозинството българи признават в анкета на един столичен вестник, че не могат да си позволят каквито и да било подаръци. И другояче едва ли може да бъде, при положение, че милион и половина българи разполагат с едва 4.5 евро на ден по Коледните и новогодишните празници, а един милион пенсионери се оправят с 2.5 евро на ден. Но както твърде често се случва, колкото една страна е по-бедна, толкова по-луксозно и разточително живеят управляващите я. Точно такъв изглежда е случаят и в България, защото само два дни преди новата година те получиха като подарък от данъкоплатците осем суперлуксозни лимузини Ауди А8 и дванадесет „Опел Астра” на стойност 500 000 евро.
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
През нощта в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Сутрешните температури в повечето райони ще бъдат между 0° и 5°, в София – около 1°. В понеделник вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос Контрера. Призивът е по примера на бойкота на хранителните вериги в Хърватия, последвал и в други балкански..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..