Реформа в администрацията и въвеждането на електронни услуги ще са приоритет в работата на вицепремиера Румяна Бъчварова и нейния екип, стана ясно от проведения в понеделник брифинг.
„Има потребност те да бъдат координирани, по начин, който да гарантира резултатите от тяхното провеждане, каза тя. Държавната администрация е основата за предоставяне на услуга на гражданите и тези услуги трябва поетапно и много ускорено да бъдат електронизирани, което е свързано с концепцията за електронно управление. Това е отговор на един основен приоритет от нашето управление – гарантирането на прозрачна политика и постигането на открито управление“.
По думите на вицепремиера по коалиционната политика и административната реформа, в момента служителите са 120 000, а бюджетът за издръжката им до края на годината е намален с 10%. Численото ограничаване на администрацията не трябва да е самоцел, а резултат от поредица други усилия, смята Бъчварова. Ще се работи за модерна администрация, насочена към гражданите и бизнеса, която да решава проблемите. Вицепремиерът припомни, че у нас действат 2312 административни услуги и над 900 регулаторни режими, но едва 13% са електронни. На практика над 60 на сто от транзакциите за 2013 г. са за предоставени удостоверителни услуги, чийто крайни потребители не са гражданите и бизнесът, а други администрации. Затова предстои пълен одит на административните услуги и регистри.
Акцент в административната реформа ще бъде извършване на оценка на въздействие на законодателството. Вицепремиерът Румяна Бъчварова коментира, че всеки ден средно 2,5 нормативни акта търпят промени и даде примери:
„Най-често променяните закони са Кодексът за социалното осигуряване – 61 пъти от 2007 г. до сега, Законът за здравното осигуряване – 47 пъти, каза тя. – Законът за здравето е претърпял 40 промени, а Данъчно-осигурително процесуалният кодекс – 37. Честата промяна в законодателството затормозява управленските процеси, но и натоварва хората, които трябва да работят в тази среда“.
Вицепремиерът заяви, че разчита на партньорство от страна на депутатите в Народното събрание и подчерта, че с въвеждането на задължителна оценка на въздействие на законодателството редица държави отчитат до 40% намаляване в броя на новите закони, както и подобряване на нормативната уредба.Стана ясно, че за правителството е важно и включването на гражданските организации и бизнеса при формирането на политиките и вземането на управленските решения.
Румяна Бъчварова информира, че още през първите два месеца на правителството е била разработена и одобрена пътна карта за изпълнението на Стратегията за административна реформа 2015-2020 г. и е подготвена за публично обсъждане пътната карта за електронното управление до 2020 г. Тя заяви, че в програмата, която правителството ще приеме в сряда, са отразени широк набор от мерки
„Виждате колко активно работят колегите в ключови сектори, продължи вицепремиерът. – Вече са заявили мерки, които предприемат и оформят концепцията си за необходимите реформи. Имам предвид и здравеопазване, и правосъдие, и в образованието. Това изисква координация, която няма да приключи с приемането на програмата. В Съвета за развитие, който определихме като основен орган, ще се търсят решения и позициите на правителството и на подкрепящите го партии. Ще има възможност да се обсъждат теми, които предлагат отделните министри и не са в програмата. Ако се приеме решение, то ще бъде вписано в нея“.
За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около и след полунощ на места в котловините и низините ще се образува мъгла и ще има намалена видимост...
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...