Едно от събитията, съпътстващи 80-годишнината на БНР, бе международна конференция за предизвикателствата на бъдещето пред общественото радио, която се проведе вчера в София. Във фокуса на форума бяха последните тенденции в развитието на обществените медии – програмно съдържание, финансиране, иновации и регулация в отговор на променените очаквания на аудиторията. Специален гост на годишнината на БНР и на медийната конференция бе Генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ингрид Делтонр.
БНР празнува 80-годишнина и се гордее с лидерски позиции в класациите на обществено доверие сред медиите в България. Въпреки това сигурно има още какво да се желае. Какви са Вашите съвети?
„БНР е изключително важна медия в историята на България и е придружавало хората поколения наред. И въпреки превратностите на времето БНР успя да запази своето лидерско място. Причината за това е, че то е надежден и достоверен източник на информация. Надявам се, че БНР ще запази това свое постижение, защото въпреки обществените промени през годините и техническата революция най-важна остава независимата журналистика, която се води само и единствено от обществения интерес, а не от политически пристрастия. Важна е критичната дистанция във всички посоки. Освен това общественото радио е носител на културно богатство и един малък пример за това ни показаха оркестрите и ансамблите на БНР по време на празничния концерт.”
На конференцията говорихте за предизвикателствата пред обществените медии в дигиталния свят. Медийният свят се развива изключително динамично и особено обществените оператори трудно успяват да спечелят вниманието на младата аудитория. Каква е Вашата рецепта?
„Много е важно да разберем от какво се интересуват младите хора, откъде черпят информация и какви теми привличат вниманието им. След това трябва да помислим върху начина на разпространение на тази информация. И не на последно място обществените медии трябва да се реорганизират и да нагодят програмите си към тази специфична аудитория. Интернет изисква нови форми на предлагане на програмно съдържание и на комуникация, но и модернизиране на процесите в медията, а може би и на начина на мислене.”
В дигиталния свят често от решаващо значение се оказва бързината. Остава ли време за задълбочени журналистически анализи и разследвания, които са запазена марка за обществените медии?
„Трябва да се научим да съчетаваме и двете неща. Бързината е част от нашата работа, но това не означава да загърбим точността на поднесената информация или задълбочения анализ. Защото нашата работа не се изчерпва само с цитирането на един или друг източник, оставяйки преценката на слушателя. Това обаче изисква както специфични умения, така и финансиране. И за това финансирането на обществените оператори е болезнена тема. Изненадах се да науча, че търговските медии в България разполагат с почти двойно по-големи бюджети от обществените радио и телевизия. Очевидно законодателят трябва да се намеси в защита на обществените медии.”
Вие имахте възможност да се срещнете с председателя на парламента Цецка Цачева и премиера Бойко Борисов. Как те гледат на проблема?
„Останах с впечатлението, че са наясно, че обществените медии не са достатъчно добре финансирани, макар че наистина не е лесно в условия на криза, когато всички трябва да стягат коланите. Затова ние смятаме, че алтернативният вариант е промяна в законодателството, така че обществените медии да се възползват от по-широки търговски възможности като източник на финансиране.”
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството, икономисти и общественици. Събитието беше организирано съвместно от БАН и Китайската медийна група...
Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в конкуренция с 95 заглавия, съобщи БТА. "В рамките на няколко дни спечелихме награда на критиката на..
Охранителни камери заснеха мечка в жилищен квартал на град Карлово преди дни. Хищникът е сляз ъл до къщите в северната част на града и се е разхождал невъзмутимо по улиците , докато не е бил подплашен от преминаващ автомобил. След сигнали на..
Една област в най-бедния регион в ЕС, каквато е печалната слава на българския Северозапад, успява да се нареди в челната тройка в страната ни по степен..
В програмата на Радио България на 26 ноември слушайте: 01:38 – Актуално от България и сънародниците по света 12:48 – Даниела..
Минути преди в Народното събрание да започне второто – финално, четене на държавния бюджет за 2026 г., лидерът на най-голямата парламентарна сила..