Крайната левица СИРИЗА очаквано спечели изборите в Гърция и Европа е настръхнала от заканите на новия премиер в Атина Алексис Ципрас за радикална политическа промяна в южната ни съседка. Изборната победа на СИРИЗА безспорно ще допринесе за подем и на сродното движение Подемос в Испания, където предстоят парламентарни избори. Левият завой в двете страни по южния фланг на ЕС беше предшестван от протести на възмутени граждани срещу социалните орязвания, нетърпимата безработица и рекета на банките с ипотеките. Предпоставки, които са налице и в България, но за добро или лошо едва ли ще доведат до възникването на подобно явление.
На пръв поглед от години живеем в условия за възникването на радикална левица у нас – трайно висока безработица, мизерни заплати и още по-мизерни пенсии, бушуваща корупция из всички прослойки на обществото и буксуваща икономика. Правилата на играта в Гърция се диктуват от Тройката ЕС, ЕЦБ и МВФ, а в България още след промените 1989 г. бе наложен неолибералният икономически модел на МВФ и Световната банка. Левицата в България обаче за момента се изчерпва с бившата комунистическа партия БСП и отцепилото се от нея движение АБВ, днес коалиционен партньор на дясноцентристкото правителство в София, и кресливата популистка партия „Атака”. Нещо повече – именно социалистите прокараха ултралибералния плосък данък и свалиха корпоративния налог до 10 процента, с които страната ни се нарежда до екзотичните офшорни зони. Извън символичните увеличения на пенсии и майчински, българската левица не се е преборила за нищо друго. На този фон на хоризонта в България, която е в пъти по-бедна от стенещата Гърция, не се вижда и зачатък на недоволство, което да породи нова партия от типа на СИРИЗА или Подемос. Ципрас спечели изборите с утопична програма за значително опрощаване на дълга, 300 000 нови работни места, 13-а пенсия и защита на закъсалите кредитополучатели. Извън тези популистки обещания обаче новото правителство в Атина има шанс да пресече ширещите се контрабанда и корупция и да подобри събираемостта на данъците, особено от олигарсите. Това важи и за България, но всъщност не е предмет на лява или дясна политика, а на функционираща съдебна власт. И още нещо – от промените през 1989 г. насам масовите протести в България се броят на пръстите на едната ръка и са с променлив успех. Просто у нас явно дори безкрайната бедност и отявлената корупция, спъваща икономическото и духовно развитие на страната, не са способни да събудят гражданското недоволство, което да роди нова политическа формация.
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения. "Обстановката около нас и в близките държави е нестабилна, а войната е нещо страшно, което може да..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..