Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ромски деца сбъдват своята мечта

БНР Новини
Снимка: личен архив

Младият актьор от Кукления театър в Монтана Хари Белов стана двигател на един доста интересен проект – създаването на ромско театрално студио „Суно” за начинаещи актьори от ромски произход на възраст от 13 до 17 години. Заедно със сдружение „Ново бъдеще” той предлага идеята за проекта на ромския образователен фонд в Будапеща, откъдето не закъснява одобрение и финансиране. Важно условие да бъдат одобрени бъдещите артисти е да говорят правилен български език, да имат ясна дикция и да са добри ученици. На кастинга се явяват деца от двете ромски махали в град Монтана. 9 от тях имат шанс да се класират – толкова са ролите в пиесата. Целта е децата да се запалят по изкуството, да се докоснат до един друг свят, който може да ги преобрази.

„Решихме да направим пиесата „Вражалец” от Стефан Костов, която е писана преди повече от 80 г., но звучи така, сякаш е писана в наши дни –  разказва Хари и уточнява. – Не знам дали това говори добре за нашето развитие като нация. За съжаление, тази пиеса не е намерила място в учебния план в училище. Идеята на нашия проект е не само да правим изкуство. Той има и образователна цел.”

В комедията „Вражалец”, в желанието си да се „опаричат”, жителите на едно китно селце стават жертва на изпечен мошеник. В пиесата е запазен архаичният език, за да звучи по-автентично, което е още едно предизвикателство за децата. Името на ромското театрално студио „Суно” в превод от ромски означава „сън, мечта”. За младия театрал създаването на театрално студио е една сбъдната мечта. Той тръгва по пътя към сцената преди 13 години с подобен проект.

„Никой не е казал, че театърът трябва да е лесен – смята режисьорът Хари Белов. – Той трябва да е красив, да бъде магия и приказка. В тежките времена, в които живеем, задачата на театъра е да накара хората да избягат от сивото си ежедневие и поне за миг да попаднат в един по-шарен и красив свят.”

Първото си предпремиерно представление трупата представя в Лом. Това не е случайно, защото двигателят на ромското студио иска децата да тръгнат оттам, където навремето е било гледано едно от първите български театрални представления в далечната 1856 година – на мелодрамата „Многострадална Геновева”. Следват изяви в гр. Монтана и в Двореца на децата в София. Младите артисти получават заслужени аплодисменти и зрителска подкрепа. Насълзените очи на публиката в края на спектакъла показват силата на емоцията и позитивната енергия, предадена от младите артисти. „Силно се надявам нашата работа да продължи, да се намерят средства за разпространение на пиесата, за да не отидат напразно ентусиазмът и трудът на децата” – казва Белов.

„Нека не забравяме културата и образованието, когато става дума за роми. Това е много важно – казва младият режисьор. – В цял свят ромите са известни с това, че са добри музиканти, артисти, художници, писатели. А в България са много малко институциите, които се опитват да подпомогнат тяхната култура. Именно по този начин може да се прояви талантът на ромите, един загадъчен за мен народ с непозната култура. А основното послание на нашата пиеса е призив да се върнем към истинските ценности, за да не бъдем лъгани и обирани.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ "Козлодуй" в Дунав след инцидент

След инцидент при спирането на блок 6 на АЕЦ "Козлодуй" за ремонт няма облъчване на персонала, няма изтичане на радиоактивна вода в река Дунав, има временно отстранени оператори от централата. Това обобщи при изслушване в парламента служебният..

публикувано на 27.06.24 в 16:10

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 6

В шестия брой на „Часът на Радио България…“ ви срещаме с Милена Селими – представител на българите в Комитета на националните малцинства в Република Албания , преводач на албански на някои от най-популярните ни писатели и виден общественик. С..

публикувано на 27.06.24 в 12:00
Символите на кирилицата и глаголицата на стена във Варна

В София е свикано второ издание на Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност"

Над 30 учени от 12 държави участват в Международния форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност". Той започва в Националния дворец на културата в София на 27 юни по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и с подкрепата на Министерството на..

публикувано на 27.06.24 в 08:34