Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щайнмайер в София: Големите предизвикателства пред ЕС тепърва предстоят

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Германия е ключов партньор на България, за което отдавна говори не само общото историческо минало, а преди всичко политическото и икономическо сътрудничество между двете страни. Федералната република е водещ инвеститор у нас с над 5000 фирми и рекорден стокообмен от над 6 млрд. евро годишно. На този фон двете страни търсят още по-широко сътрудничество не само в двустранните си отношения, но и при решаването на тежките конфликти на границата на ЕС – кризата в Украйна и несигурността в Близкия Изток. Това заявиха двамата външни министри Даниел Митов и Франк-Валтер Щайнмайер по време на разговорите си във вторник в София.

„През следващите седмици и месеци Европа е изправена пред големи изпитания, които, надявам се, ще преодолеем заедно – заяви федералният външен министър в София. – Сътрудничеството между Германия и България е особено важно на фона на все по-големите и сложни предизвикателства пред ЕС. Украинската криза застрашава европейската сигурност, но ЕС изпитва и икономически трудности, и пример за това е кризата в Гърция. За решаването на тези проблеми в Европа трябва да работим заедно. Ние имаме нужда един от друг. Германия търси съвета на България като черноморска страна, която се намира в един динамично променящ се регион. В този регион предстоят да се вземат важни и основополагащи решения и в областта на енергийната политика” – подчерта Щайнмайер.

В подкрепа на своя германски колега българският външен министър Даниел Митов подчерта, че българското правителство отдава приоритетно стратегическо значение на отношенията с Берлин. И посочи важните за България теми във водените разговори:

„Европейското бъдеще на Западните Балкани, подкрепата и насърчаването на необходимите реформи там с цел постигане на европейските стандарти. Разговаряхме и за необходимостта от нов подход и стратегия на ЕС за Черноморския регион. Ще работим и по бъдещето на Минския процес, и по проблемите около отношенията между Русия и Украйна и кризата там. Разбира се, продължаваме да работим и по отношение на предизвикателствата в Сирия, Ирак, Близкия Изток, по отношение на засиления бежански натиск. Двустранният енергиен диалог е една от другите теми, които засегнахме, чиято цел е да се постигне трайно гарантиране на енергийната сигурност на нашата страна.”

На брифинга с германския външен министър, българският премиер Бойко Борисов си пожела поне един германски автомобилен завод у нас и аргументира желанието си, "цялостен автомобил" да се сглобява в България, с успешно развиващото се производство на части за автомобилостроенето. „Нямаме претенции, дали ще е BMW, Мерцедес, Порше” – заяви Борисов. Видимо развеселен от това изказване германският външен министър Щайнмайер определи България като „привлекателна дестинация за германските инвестиции”, но подчерта, че има още какво да се желае:

„За привличането на инвестиции е важно провеждането на реформи във вътрешната политика на страната, в съдебната система, да се преодолеят проблемите при обществените поръчки, така че сътрудничеството с Германия да се засили още повече – подчерта Щайнмайер. – Икономическият обмен между нашите страни продължава да расте с всяка изминала година. Потенциалът още не е изчерпан, за това си струва да работим в посока на по-голяма правна сигурност и прозрачност на процесите. Надявам се всички тези шансове да бъдат увеличени с много голяма сила в България”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02
Снимка: Facebook / Улиците на Стара Загора

Часовникът на кукления театър в Стара Загора е една от емблемите на града

Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..

публикувано на 08.01.25 в 08:05