Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се отрази ли казусът „Василев” на отношенията със Сърбия

Цветан Василев в Белград.
Снимка: БГНЕС

През изтеклата седмица президентът Росен Плевнелиев посети Сърбия. Визитата бе предшествана от чувствително за България развитие около искането й банкерът Цветан Василев, обвинен от прокуратурата за източване на 203 млн. евро от „Корпоративна търговска банка”, да бъде екстрадиран от сръбските власти. След като Висшият съд в Белград бе приел искането за екстрадиция за основателно, Апелативният съд върна казуса на първа инстанция, с указание от българската прокуратура да бъде поискана допълнителна информация, а първата инстанция да коригира пропуски при досегашното разглеждане на казуса.


Мнозина интерпретираха станалото като отказ за екстрадиция, това предизвика съмнения, че казусът „Василев“ ще се отрази на българо-сръбските отношения и президентите Томислав Николич и Росен Плевнелиев бяха помолени да коментират случая. От коментарите се разбра, че подобно развитие не следва да очакваме. Според Николич вероятно в България Василев е направил престъпление, за което ще отговаря пред нея, а според Плевнелиев просто трябва да се изчака компетентните органи на Сърбия да си свършат работата. Разговорите по същество подсказаха, че колкото и да е чувствителен за София, казусът „Василев“ е не толкова съществен на фона на големия залог в двустранните отношения. Сръбската страна стои зад ангажимента да съдейства за гарантиране на конституционните права на българското национално малцинство на своя територия, а българската – да предложи механизми за привличане на допълнителни инвестиции в районите с етнически българи. В ход са важни проекти за транспортна и енергийна свързаност на двете страни. В изграждането на проекти по трасето на трансевропейския транспортен Коридор 10, който е приоритетен и за двете страни, България инвестира над 1 млрд. евро. И България, и Сърбия продължават да са заинтересовани от проекта за газопровод „Южен поток“. Планира се първо съвместно заседание на двете правителства, а в процес на подготовка е Договор за приятелство, сътрудничество и добросъседство.

Докато събитията около екстрадицията на банкера Цветан Василев не са отказ, а формално забавяне на процеса от съдебната власт, процеси в двустранните отношения са възходящо развиващ се плод на едно много широко междудържавно сътрудничество, в което залогът е неизмеримо по-висок, отколкото една злоупотреба с банкови средства.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

През първия месец от приемането на еврото ще плащаме и в левове

Когато въведем еврото, ще можем да теглим пари от банкомат единствено в новата валута, става ясно от сайта на Българската народна банка. Т.нар. период на двойно обращение ще трае първия месец от приемането на европейската валута. В него ще можем да..

публикувано на 04.05.25 в 14:03
Борислав Гуцанов

Най-уязвимите хора отново ще разчитат на социални програми

Осигурени са средства за европейските програми "Грижа за дома" и "Топъл обяд", чийто срок изтече в края на м.г., съобщи пред БНР социалният министър Борислав Гуцанов. " Успяхме да направим така, че да няма нито една уязвима група в обществото,..

публикувано на 04.05.25 в 13:29

МО: Гражданите да не пускат дронове над столицата

От днес до 6 май вертолети от състава на Военновъздушните сили ще прелитат на малка височина над София като част от подготовката за военния парад на 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, съобщиха от Министерството на отбраната...

публикувано на 04.05.25 в 09:34