По всичко изглежда, че в империята на скандално известния и избягал от България бизнесмен Цветан Василев нещо става и тя или се разпада, или мутира. До миналата година прочулият се с политическите си и бизнес комбинации и сделки олигарх, както мнозина го определят, владееше компании, концерни, банки, заводи, медии и дори футболни клубове и евродепутати на обща стойност близо 10% от БВП на страната. След серия скандали и конфликти с най-влиятелни фигури от политическата сцена лъсна стряскащата и скъпоструваща впоследствие на държавата истина за притежаваната от всемогъщия бизнесмен четвърта по големина в страната Корпоративна търговска банка. Тя се оказа неплатежоспособна и беше първо затворена, а после и лишена от лиценз от властите. Остана дълг към вложителите от 2 млрд. евро, който платиха фондът за гарантиране на влоговете и държавата с помощта на нов публичен заем. Сега идва ред на контролирания от същия този уж проспериращ бизнесмен исторически телеком в страната БТК, познат под търговската марка „Виваком” плюс още четири ключови за българската икономика компании, от които една оръжейна. Това стана след като държавата като най-големия кредитор на бившата вече банка взе решителни законодателни мерки да си върне поне част от изплатените на нейните вложители пари. За подобно изключително рисково начинание се намериха необходимите хора в лицето на група никому неизвестни французи, белгийци и руснаци, претендиращи, че представляват европейски инвестиционен фонд, наречен LIC33.
В самия ден, в който беше оповестено намерението на тези „европейски инвеститори” да поемат контрола върху телекома, беше пусната и интернет страница на компанията. На страницата няма никаква заслужаваща бизнес интерес информация за нейната дейност, освен апетитите й към България и обещанието, че ще изплати общо дългове на петте компании на Цветан Василев от 900 млн. евро, след това ще я изправи на крака и накрая ще я препродаде. Междувременно стана известно, че в тези приказки може и да има известна доза истина, поне що се отнася до собствеността на БТК, след като бе съобщено, че доскорошният й мажоритарен собственик Цветан Василев наистина е сключил сделка с LIC33 в Люксембург. Колко са му платили, не е известно, споменава се атрактивната сума от 1 евро, което изглежда правдоподобно при положение, че купувачът се сдобива и с дългове от почти 1 млрд. евро.
Твърде голям публичен и медиен интерес предизвикаха действащите лица в тази поредна неясна търговско-финансова операция около БТК и останките от конгломерата на Цветан Василев. Авторитетни издания в страната разкриха ясна руска следа, споменато беше дори името на руския президент Владимир Путин, намесена беше и руската православна църква. Русия е мощна в икономическо отношение страна и с широк спектър интереси, още повече към исторически, културно и религиозно близката й България. Но в условията на сегашната геополитическа конфронтация между западната цивилизация и Русия, дори и София е принудена да се съобразява с официалното си членство в ЕС и НАТО. Така или иначе, на изкушените от моркова на 900-те млн. евро, които евентуално биха могли да влязат в държавните каси, български власти ще им бъде много трудно да предадат в неизвестни ръце стратегически актив от ранга на бившия национален телеком с цялата му фиксирана и мобилна мрежа, които все още имат значителна роля за националната сигурност. Във всеки случай и преди да вземе решение, правителството реши да провери произхода на средствата, които „европейските инвеститори” обещават да намерят неизвестно къде и как, за да ги вложат в България.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..