Намирането на първа работа е най-тежката задача, пред която са изправени младите хора, предупреждават специалистите по човешки ресурси. Ключът към успеха, според тях, е да си най-добрият в това, което правиш. Талантите се превръщат в новата сила на нашето време, каза по време на младежки кариерен форум „Професиите на бъдещето“ Надя Василева, директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватска. Инициативата, организирана от Джуниър Ачийвмънт България, имаше за цел да помогне на повече младежи да намерят по-лесно своето професионално призвание. За целта те се срещнаха с представители на бизнеса, експерти от областта на човешките ресурси и хора, упражняващи топ професии на 2015 г. Оказва се, че пред предизвикателства са изправени не само търсещите работа, но и самите работодатели. Според анализаторите за компаниите вече е от по-голямо значение привличането на таланта, от който се нуждаят, отколкото достъпът до капитал. Причината се крие във все по-застаряващото население и недостига на кадри с необходимата квалификация. „Проучване на Manpower от 2014 г. показа, че 36% от работодателите в световен мащаб се борят да намерят нужните таланти. В България 44 на сто срещат трудности при запълването на отворените си позиции“, коментира г-жа Василева. Най-търсени са инженери, квалифицирани работници, мениджъри, ИТ специалисти, персонал за хотели и ресторанти, лекари. Още за областите, в които младите хора имат по-голям шанс да си намерят лесно работа, Надя Василева каза:
В момента най-добре се развива секторът на бизнес услугите. Това са финанси, счетоводство, недвижими имоти, застраховане, телекомуникации, транспорт, логистика. В другите сектори също има глад на кадри, защото пак се връщаме към този дисбаланс между търсене и предлагане на пазара на труда.
26-годишният софтуерен инженер Васил Чомаков е един от специалистите, които се срещнаха с младите хора, за да им разкаже за своята професия. „Софтуерните инженери сме много ухажвани. Ежедневно получавам оферти за работа в Linkedin от компании в страната и чужбина“, каза той. Младият мъж обаче предпочита да работи за голяма американска софтуерна компания, която е позиционирала в страната ни най-големият си за Европа развоен център. Четири пъти по-висока от средната за страната заплата, бързо развиващ се сектор, възможност да работиш от всяка точка на света бяха част от предимствата, които Васил сподели с присъстващите. И с чувство за хумор добави:
Статистиката показва, че от 12-те най-млади милиардери на Земята, повече от половината работят в софтуерната индустрия. Всички останали, без един, са наследници на богатството на родителите си. Можем да направим заключение, че ако искате да станете милиардери, трябва или да работите в софтуерната индустрия, или родителите ви да са милиардери. Моите родители за съжаление не са, и затова съм се насочил към програмирането.
Емануел Серафимов, ученик в 12 клас в столичната Професионална гимназия по електротехника и автоматика, мечтае да се реализира в софтуерната индустрия, макар още да не е решил какъв точно иска да стане.
Избрах бъдещата ми работа да е свързана с компютри, защото още от малък ми харесват и това ме влече – сподели той. – За мен заплатата не е определяща, важно е самата работа да ми доставя удоволствие. Работата с компютри и създаването на нови неща, като програмирането, е това, което ми харесва.
Ясна Георгиева, която е в паралелка „Технологичен маркетинг“ в 23 СОУ, признава, че е на кръстопът. „Колебая се между две сфери: икономика и ветеринарна медицина.“ Приятелката й Ивелина Костова обаче вече е направила своя избор:
Изучавам маркетинг, предприемачество и бизнес. Но мисля да следвам нещо свързано с изкуство, като анимация. Рисуването ми е отдавна страст и искам да го развия още повече. Но и това, което изучавам сега в училище, също ще ми е много полезно, защото на по-късен етап мога сама да си изградя бизнес.
Изложба на съвременни португалски стрийтарт художници се открива днес от 18.00 ч. в столичната галерия "Риволи". Експозицията обединява водещи артисти, които пресъздават духа на Лисабон, Порто, Фаро и други португалски градове чрез микс от цветове,..
Фотодокументалната изложба "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." беше открита в Народното събрание. Експозицията е организирана със съдействието на Културно-информационния център "Босилеград" . Неин автор е доц. Ангел Джонев от Института за..
В четвъртък минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 5°. На места в западната половина от страната ще има превалявания от дъжд, по-значителни в планинските райони. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от южната четвърт...
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..