Управляващата партия ГЕРБ обяви изненадващо, че идната седмица започва консултации с всички парламентарни сили за постигане на консенсус за конституционни промени във връзка с реформата в съдебната система. Идеята е Висшият съдебен съвет да бъде разделен на две камари – една на съдиите и друга на прокурорите, а главният прокурор да се отчита пред парламента. Намеренията за реформиране на съвета датират от десетина години и сами по себе си не са изненада. Изненадата идва от това, че доскоро Министерството на правосъдието смяташе, че подобно реформиране е възможно и без конституционни промени. Сега управляващите са стигнали до заключението, че без конституционни промени реформата би била половинчата, което само по себе си е много положително. От последвали изявления се разбра обаче, че няма намерение промените да бъдат приемани от Велико народно събрание. Това от своя страна означава, че не може да се очакват новости във взаимоотношенията между властите в съдебната система, а само промени в системата на нейното управление, които да доведат до по-ефективно правораздаване. Инициаторите възнамеряват също чрез промени на вътрешната структура на съдебната власт да се осигури възможност за влизане на нови хора в нея, а чрез намаляване на мандата на Висшия съдебен съвет – да се избегне сегашната възможност в съдебната система да се формира бюрократична класа от хора, които през цялата си кариера са административни ръководители. Реформиране на Висшия съдебен съвет вероятно ще са склонни да приемат всички политически сили, но основните от тях – ГЕРБ, БСП и ДПС, ще са особено внимателни да запазят позициите си в съдебната система. Депутати от почти всички парламентарни групи откровено споделят, че не очакват радикални промени в начина на функциониране на съдебната власт, защото най-големите политически сили имат в нея свои лобита и нямат интерес да ги пипат. Какво в крайна сметка ще се получи от иначе похвалната инициатива, за която отдавна настоява и Европейската комисия, ще видим в хода на консултациите и след тях.
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио, на ул. "Драган Цанков" № 4, има юбилей – 55 години от първата ѝ копка. На 17 август 1970 г. е започнал строежът на уникалното по рода си здание, дело на прочутия..
В Скопие поругаха българския трикольор. Лентите бяха откъснати от венците, положени пред гроба на българския революционер и борец за свободата на географската област Македония Гоце Делчев. Посегателството е извършено в двора на манастирчето "Свети Спас"..
Тази вечер фасадата на Националния дворец на културата в София ще бъде осветена в синьо в знак на солидарност с болните от пулмонална хипертония. Към световната инициативата, която насочва погледа към това тежко и често трудно диагностицирано..
"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се..
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио, на ул. "Драган Цанков" № 4, има юбилей – 55 години от първата ѝ..
В "България днес" на 6 май – Гергьовден, слушайте: 07:07 – Защо на най- старата икона в България са изобразени св. Георги и св. Димитър заедно?..