Датата 9 май разбуни политическите духове в България за пореден път, като напомни, че и след четвърт век преход по определени въпроси от историята българското общество продължава да е разделено. С декларация по повод 70-годишнината от капитулацията на нацистка Германия във Втората световна война и по повод Деня на Европа 9 май, парламентът осъди всички форми на ксенофобия, екстремизъм, неофашизъм и насилие, и призовава към въздържане от действия, водещи до нови разделителни линии в Европа. В хода на дебатите искането на социалистите да бъде призната ролята на съпротивата срещу фашизма и първостепенната заслуга на СССР в разгрома на хитлерофашизма не бяха приети.Десницата подкрепи декларацията, възприемайки я като крачка към общ прочит на най-тежките моменти в историята, чиято липса отдавна тежи на българското общество. Общ прочит на проблемната дата 9 май няма и в международен план, а в противоречията около нея този път българските управляващи заеха безпрецедентно категорична позиция. Президентът Росен Плевнелиев отклони поканата да участва в тържествата в Москва по случай Деня на победата 9 май, за да присъства на конференцията за 70-ата годишнина от края на Втората световна война, организирана в Полша.
Помолен да коментира, дали участието в тази конференция не представлява нещо като контрасъбитие на честванията на 9-и май в Москва, държавният глава изтъкна, че Денят на Европа не противоречи на почитането на паметта и на уроците от Втората световна война. Точно поради това, изтъкна той, на 9-и май в България ще се издигне високо европейското знаме, но също ще положат 23 урни от всички кръвопролитни битки, в които българи са участвали по времето на Втората световна война. Болезнените реакции в парламента от страна на силите, които критикуваха окончателния текст на декларацията за 9 май, свидетелстват обаче, че независимо от голямото отстояние във времето, въпросът в България продължава да е проблемен и да разделя обществото. Не толкова болезнено като някога, но все пак да го разделя. Докога ли?
Изложба на съвременни португалски стрийтарт художници се открива днес от 18.00 ч. в столичната галерия "Риволи". Експозицията обединява водещи артисти, които пресъздават духа на Лисабон, Порто, Фаро и други португалски градове чрез микс от цветове,..
Фотодокументалната изложба "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." беше открита в Народното събрание. Експозицията е организирана със съдействието на Културно-информационния център "Босилеград" . Неин автор е доц. Ангел Джонев от Института за..
В четвъртък минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 5°. На места в западната половина от страната ще има превалявания от дъжд, по-значителни в планинските райони. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от южната четвърт...
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад..