Умерен оптимизъм. Така накратко може да се обобщи позицията на Европейския съвет за външна политика по преговорите за подписване на Споразумението за трансатлантическо партньорство между САЩ и ЕС. Въпросната позиция бе изложена пред български политици и медии по време на обсъждане на доклада „Ново начало за ТПТИ”, представен от един от авторите – Йозеф Янинг, член на Европейския съвет за външна политика.
Свободната търговия и безспорните икономически ползи
Целта на Споразумението за трансатлантическо партньорство, ако стане факт, е да се премахнат бариерите пред търговията и чуждите инвестиции между страните от ЕС и САЩ.
Ползите за българската икономика са основно във възможностите пред износа, за привличане на чужди инвестиции и създаване на работни места. Страната има положително търговско салдо със САЩ, сочат данните на НСИ. Изследване на Института за пазарна икономика /ИПИ/ конкретизира, че изнасяме стоки за САЩ за около 500 млн. долара годишно. Страната ни „изнася” и услуги за американски компании на стойност около 200 млн. долара. Това са така наречените колцентрове. На същата стойност от 200 млн. долара годишно е и участието на български фирми във „веригата на производство” на други европейски компании, най-често автомобилни, които в последствие изнасят продукцията си в САЩ. Очакванията са в тези сегменти ефектът от евентуалното подписване на ТПТИ да е най-голям. Според министъра на икономиката – Божидар Лукарски:
Споразумението за трансатлантическо партньорство е най-всеобхватния договор за свободна търговия до момента. Очакваме с подписването му да се постигнат следните конкретни резултати за България: премахване на митата, облекчаване и подобряване на достъпа до пазара в САЩ, премахване на нетарифните пречки пред търговията, сближаване между двата регулаторни режима и улесняване дейността на търговците.
Подобен беше моделът на присъединяването на България към Европейския митнически съюз. Днес по-голямата част от съгражданите ни отчитат благоприятния ефект от него, макар че част от социалистите остават все още скептични.
Политическата страна
Опозицията, левите партии, които симпатизират на Русия, и някои граждански сдружения виждат в ТПТИ заплаха. У нас тези гласове не са много силни, в сравнение с други страни от ЕС като Германия и Франция. Основните критики на левите политици са, че споразумението ще позволи в Европа да се продават генномодифицирани храни, да се добива шистов газ, както и че ще доведе до отпадане на трудовото законодателство.
Зад подобни популистки послания обаче се крият политически страхове. Подписването на споразумението ще позволи създаване на много голям пазар, политическият ефект от който е не по-малко значим от икономическия.
Вероятно в сферата на енергетиката и отбраната чувствително ще намалее зависимостта на Европа от Русия. ТПТИ ще засили икономическата интеграция в ЕС, както и ролята на ЕС и САЩ в световната икономика и геополитика. Най-малкото, защото „Новият запад”, който ще се формира в резултат на Споразумението, ще налага търговските стандарти. А това по всяка вероятност ще отслаби позициите на други световни сили като Русия, Китай, Индия.
Големите въпроси извън икономиката
Основните проблеми пред освобождаването на търговията са различията в законовата рамка в ЕС и тази в САЩ. Голяма част от тези въпроси, вече са изключени от ТПТИ. Споразумението няма да обхваща следните индустрии: енергетика, химия, храни, услуги в обществения сектор, трудово-правни отношения. Това означава, че ако американска компания иска да отглежда ГМО в страна членка на ЕС, това няма да е позволено. А също и че американските работодатели ще трябва да спазват действащото трудово законодателство в страната, в която развиват дейност.
5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..
Украинският външен министър Андрий Сибига е провел телефонен разговор с българския си колега Георг Георгиев. Двамата са обсъдили стъпки за постигането на справедлив мир и начини за развитие на взаимноизгодно сътрудничество. Украинският първи дипломат..
16 страни от ЕС ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана. Сред тях е и България, предава БТА. Еврокомисията представи Бяла книга за бъдещето на европейската..
Само на 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия , Националният военноисторически музей предоставя възможност на своите гости да влязат..
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио на ул. "Драган Цанков" № 4 има юбилей – 55 години от първата ѝ..
"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се..