Мотивирано от най-новите предизвикателства на тероризма, както и от настойчивите международни призиви за безкомпромисна борба с него, българското правителство направи тази седмица нови стъпки към затягане на мерките срещу явлението чрез предложения за промени в закона за личните документи.
Забраните за пътуване на български граждани зад граница ще стават вече със заповед на шефа на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), а не както досега от министъра на вътрешните работи. Прехвърлянето на тази отговорност от министъра към шефа на агенцията, предполага, че мярката може да бъде предприемана само при доказана от специалните служби заплаха за националната сигурност без необходимост от политическа санкция. При това, според проекта, изключително при наличие на данни, че извън страната санкционираните биха участвали в терористичен акт или обучение на терористи. Досега националното законодателство предвиждаше предимно санкции за терористични прояви и свързани с тях дейности на територията на страната, като например създаване, ръководене и участие в терористични групи; приготовления на терористични актове, подбуждане към извършване на такива и финансиране на тероризъм. С новите мерки кабинетът фактически вече цели и ограничаване на възможностите за износ на тероризъм, а това засилва ангажимента на страната с глобалната борба срещу явлението.
При подозрения за тероризъм ДАНС ще може да забранява също издаването на визи и удължаването на престоя на чужденци в страната, като за съответните причини ще уведомява Шенгенската информационна система. Някой би казал, че предвижданите нови мерки срещу тероризма са твърде сурови и ограничаващи свободата на движение, но те напълно съответстват на призивите и препоръките на ООН в тази сфера. Мерките биха могли да са и по-сурови, ако например се изпълнеше едно неотдавнашно предложение на ДАНС за законодателно инкриминиране на самото изповядване на радикален ислям. Материята обаче е твърде чувствителна и деликатна, за да бъде решена с един замах, а правителството е наясно с това.
В крайдунавския град Свищов днес ще бъдат отбелязани 169 години от основаването на първото българско народно читалище . Честването ще се състои пред паметната плоча на Димитър Начович , където ще бъдат поднесени цветя. Читалището е открито в града..
Изложба на съвременни португалски стрийтарт художници се открива днес от 18.00 ч. в столичната галерия "Риволи". Експозицията обединява водещи артисти, които пресъздават духа на Лисабон, Порто, Фаро и други португалски градове чрез микс от цветове,..
Фотодокументалната изложба "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." беше открита в Народното събрание. Експозицията е организирана със съдействието на Културно-информационния център "Босилеград" . Неин автор е доц. Ангел Джонев от Института за..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад..