С подкрепа на ЕВРОПОЛ специалните служби задържаха тази седмица в София десетки нелегални имигранти от Сирия и Афганистан. Разбит бе канал за незаконно прехвърляне на мигранти от Близкия Изток към Европа през България, чиито организатори, имащи иракски и сирийски произход, бяха експулсирани заради „застрашаване на националната сигурност чрез трансфер на чужденци от рискови региони, потенциално свързани с терористична и екстремистка дейност”. Междувременно, авторитетният германският вестник „Ди Велт” алармира, че привърженици на терористичната организация „Ислямска държава” се движат из Европа с редовни български паспорти, с които ги снабдявала българската мафия. Тревожни са нещата, свързани с т. нар. „местен субстрат” на нелегалната миграция. Откакто „Ислямска държава” е референция в световната политика, няма сведения за членуващи в нея българи, нито доказателства за нейни клетки в България. По един или друг начин обаче усещането за присъствие на терористичната организация е реалност и предизвиква основателни опасения. Потвърдиха го и някои събития от последната седмица. Първо, Апелативният съд в Пловдив увеличи присъдата на един от подсъдимите в т. нар. „имамско дело”, по което миналата година 14 души бяха обвинени в проповядване на радикален ислям и разпространение идеите на „Ислямска държава”. После, прокуратурата в Пазарджик обвини 14 души в проповядване на омраза на религиозна основа, изразяваща се във верска нетърпимост към непрактикуващите и неизповядващите салафитското течение на исляма, а също в пропагандиране на война чрез разпространение на идеите на „Ислямска държава”. Доказателства за клетки на „Ислямска държава” в България няма, но има подозрения за такива, и то именно в Пазарджик. Там роми скандират лозунги на арабски и не се свенят да се снимат и хвалят във Фейсбук с атрибути, характерни за тази терористична организация, която от една страна ползва в Близкия Изток привърженици от Западна Европа, а същевременно инфилтрира в нея терористи, обучавани в Близкия Изток. Организация, която разполага с мрежа от привърженици и продължава да набира бойци в съседни на България страни като Босна, Косово и Македония. Вижда се, че проблемите с нелегалната миграция в България се задълбочават. По време на сезонния й пик през лятото миграционният натиск по суша откъм Турция расте, едновременно с натиска по море откъм Гърция и Италия, а същевременно отговорностите на властите значително се повишават не само поради външни, но и поради вътрешни фактори.
Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..
Точно преди 27 години, на днешния ден е пуснат в експлоатация първият участък от софийското метро - от “Сливница” до “Константин Величков”. Днес столичният “Метрополитен” разполага с 52 влака по първата и втората линия и 30 по третата...
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално пространство, което ще свързва диаспората с нейните корени. Камарата ще играе важна роля в сферата..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад..