Когато човек пътува из България, няма как да не обърне внимание на многобройните чешми по пътища и планински пътеки. Съградени на най-невероятни места – сред вековни букови гори или в центъра на някое селище, те изпълват с благодарност зажаднелите. Радостта на пътника, утолил жаждата си, е като благословия за всеки, уловил бликащата студена вода в чешма. Още от незапомнени времена в представите на българина градежът на чешма означава нещо свято. Така е и с неколцина бовчани, които решават да облагородят мястото около стария извор „Светио кладенец” край старопланинското село Бов (на около 65 км на север от София). Сред тях е Валентин Георгиев, който активно участва във възстановяването му:
През 1933 г. свещеници освещават извора и оттогава той носи името „Светио кладенец” – разказва Вальо. – Доказано е, че водата му е с много добри качества. Според биохимичния анализ, тя е богата на калий и помага на хора със сърдечни заболявания. Хубавото при нея е, че ако се налее в някакъв съд, тя не губи свойствата си дори след една година.
Допреди три-четири години мястото пустеело, а до „Светио кладенец” се стигало трудно. Тогава Вальо и още четирима мъже от селото решават да облагородят местността и да възстановят извора, известен с лечебните си свойства. Изрязват храстите, поставят каменни плочи около чешмата, построяват беседка, за да могат хората да поседнат и да си починат от пътя, който е доста стръмен.
Три лета работихме – продължава Вальо. – Помогна ни предишният кмет на община Своге Емил Атанасов. Той ни осигуряваше материали за изграждането на чешмата. Останалото беше доброволен труд. Някои хора се чудеха каква сметка имаме – никаква. Единственият мотив беше, че ще направим мястото достъпно и приятно за посетителите. Радваме се, че хората го харесаха. При официалното му откриване поп Любомир отново освети мястото и посещаемостта стана много голяма.
Благодарение на петимата мъже изворът придобива популярност и все повече хора се качват до чешмата, за да си налеят от лековитата вода. Сред прохладата на буковата гора те посядат на пейките край извора и се наслаждават на красивата гледка към селото и гористите склонове на планината. Както някога мястото оживява и хората по цяло лято все намират повод да празнуват около „Светио кладенец”. През последните две години обаче, водата от извора започва да намалява. Оказва се, че между каптажа и тръбата към кладенеца има разединение.
Трябваше да направим нова тръба – обяснява Вальо. – Сега има отново вода и тече в изобилие. Даже днес бях там и си налях. Много се радвам, че хората до ден днешен помнят този кладенец. Пият вода от него и си носят в София, Враца и околните села с цели туби. Всички са единодушни – водата е много хубава. Водата е изследвана в Германия и там са доказали, че нейният състав е много подходящ за бебета. Има една плоча, която поставихме на чешмата, умишлено не сме сложили имената си. Не е важно кой го е направил, по важното е хората да ползват този прекрасен дар.
За лечебните свойства на „Светио кладенец” местните хора разказват най-невероятни истории. Освен, че лекува алергии, очни и сърдечни заболявания водата има свойството и да задомява млади невести. Така се шегува Ася, която станала бовска снаха след като пила от нея.
На официална церемония на 21 януари ще бъде връчен първият сребърен клоун на триото Тициано, Мари и Натали Балкански за техния номер с ролкови кънки на 12-ото издание на New Generation, част от 47-ия престижен Световен цирков фестивал в Монте Карло,..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания,..