Бежанската криза, връхлетяла Европа, създава все по-сериозни проблеми от политически, социален и финансов характер. Дори за мощна Германия е непосилно да се справи с приемането на 800 хиляди бежанци тази година, и Берлин и Париж се договориха да предложат справедливото разпределяне на бежанците в Европа и уеднаквяване на правилата за даване на убежище. За промени в миграционната пoлитика говориха активно през седмицата и българските политици. На неформални международни форуми министърът на външните работи Даниел Митов и министърът на отбраната Николай Ненчев заеха активни позиции по кризата. На Стратегическия форум в Блед, Словения, Митов предупреди, че променящите се маршрути на миграционните потоци диктуват включване на Западните Балкани в общите европейски мерки за справяне с проблема. В разговор със словенския президент външният ни министър се обяви за преразглеждане на Дъблинското споразумениe, коeто регламентира бежанската материя, както и на споразуменията за реадмисия. Миграцията присъства и в разговорите на министър Митов със заместник-помощник държавния секретар на САЩ Хойт Брайън Ий, пред когото изложи и идеята борбата с масовите миграционни потоци да се води не само срещу последиците, но и срещу причините, които я пораждат. В Люксембург, на неформална среща на министрите на отбраната от ЕС, министър Ненчев изложи позицията на София за формиране на обща политика за бежанците. И министърът на външните работи, и този на отбраната, бяха развивали тезите си по въпроса и преди това, на национални форуми. Очевидно излагането им зад граница е елемент от намерението, изразено тези дни от външния министър, България да инициира в ЕС разговор за преформулиране на стратегията за бежанците и за допълнителна работа по основни нейни елементи като реадмисията, репатрирането и борбата с трафикантите на хора. С подобно намерение министър Митов отиде и на неформалната среща на външните министри на ЕС „Гимних”, свикана на 4-и и 5-и септември в Люксембург. Международната активност на правителството по въпроса за бежанците съвпадна с необичайна активност срещу нелегалната имиграция във вътрешността на страната. Само за два дни ДАНС и МВР задържаха в София над 160 чужденци без документи, после в община Царево други 208, после в село Голямо Бучино край София други 40, и операцията продължава. Действията на властите протичат спокойно и засега щурмове на влакове, като в Унгария, или пък неонацистки ексцесии срещу бежанците няма.
"Във Франция започнах работа като учител, но ми беше скучно. Започнах да се оглеждам – къде бих могъл да замина като преподавател по история и география. Появи се място в България." И така през 2007 г. Венсан Дюпюи, наскоро завършил педагог,..
200 български ученици на възраст между 11 и 15 години ще могат да се включат и това лято в космическите лагери на НАСА в Турция. Това каза за БНР–Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Конкурсът за..
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..