Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите приюти за реинтеграция на жертвите на трафик са вече факт

Снимка: архив

Улисани в горещата тема за бежанското цунами, което заплашва да залее Европа, изтикваме от фокуса на вниманието си други не по-малко съществени проблеми, които ни засягат директно. Един такъв е проблемът с трафика на хора. През седмицата се случи нещо съществено по този въпрос, един вид премиера. Националната комисия за борба с трафика на хора и Община Бургас подписаха договор за ползването на два имота за настаняване и реинтеграция на жертви на трафик. По този повод в Бургас бе вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева, която е и председател на комисията. Тя обясни, че създаването на жилища за последваща реинтеграция след първоначалната грижа за тях в кризисните центрове на комисията се прави за първи път в България.

Според вицепремиера, българските власти категорично не трябват да отслабват вниманието си към борбата с трафика на хора и превенцията за българските жертви, именно защото те могат да останат незабелязани в големия поток бежанци в Европа в момента. Каналджийството и трафикът на хора са две различни престъпления, които не бива да се бъркат. Трафикът на български граждани е съществуващ проблем, той е идентифициран и българските власти имат сили и средства да се справят с него, смята вицепремиерът. Ключово за борбата с трафика е взаимодействието между различните власти. Добър пример е добрата координация между прокуратурата, ГДБОП, гранична полиция и комисията за борба с трафика. Това сътрудничество именно в Бургас дава много добри резултати и се вижда не само от създаването на първите защитени жилища, но и от големия брой осъдителни присъди. Според статистиката, броят на идентифицираните жертви за първите девет месеца на 2015 г. – 61, е по-голям от този за цялата 2014 г. Една от целите на създаваните защитени жилища, е жертвите да се чувстват спокойни и да дават качествени показания, за да може те да доведат до ефективни присъди срещу трафикантите. Двете най-чести престъпления са сексуалната експлоатация и продажбата на новородени.

Дори само това да беше, е предостатъчно, за да се противодейства с цялата мощ на институциите и закона. Инак приютите за реинтеграция на жертвите на трафик са нещо добро, но по-добре да нямаше нужда от тях.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сутрешните температури се понижават

В четвъртък  в котловините и равнините ще има мъгли. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°.  По Черноморието градусите сутринта ще са над нулата. През деня ще е слънчево. Максималните температури ще са от 12° до 17°, в..

публикувано на 06.11.24 в 18:44

България се представя на световното туристическо изложение в Лондон WTM

В рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон, служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе поредица ключови срещи с европейски министри на туризма. Основна тема в разговорите е била създаването на общ туристически продукт – "Бранд..

публикувано на 06.11.24 в 16:21

Най-старият конезавод в България съхранява породи, застрашени от изчезване

Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..

публикувано на 06.11.24 в 12:50