Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Редът и законите навлизат в българските гори

БНР Новини
Фотоколаж: Вергил Митев

Да говорим за престъпленията срещу дивата природа е важно, темата има широк отзвук в обществото ни. С помощта на медиите се стига до бързо налагане на ефективни наказания спрямо бракониерите. Мнението е на Димитър Градинаров от Българското дружество за защита на птиците. Той и колегите му представиха истинските професионалисти, постигнали успех в борбата срещу бракониерството. Сред тях беше Красимир Киров, началник на полицията в гр. Царево, който ръководи разследване на 15 сигнала за незаконна сеч и  лов на дивеч. По-голяма част от разследваните са получили съдебни присъди за бракониерство. Владимир Пенчев пък, в изпълнение на служебния си дълг, възпрепятства незаконната търговия с пойни птици на животинския пазар „Подуяне”. За разкриването на фрапиращ случай на бракониерство спрямо защитени видове птици, е работила комисар Ренета Пеева. Тяе разследващ полицай от МВР Бургас. Бракониерът, английски гражданин, е осъден у нас на 6-месечна условна присъда и глоба от 2 500 евро, заради посегателство срещу дивата природа.Комисар Пеева разказа повече за случая:

Основно получената информация беше, че той притежава препарирани птици и яйца от защитени видове. Служителите на полицията ги иззеха от жилището на господин Рос и последваха множество експертизи със съдействието на Българското дружество за защита на птиците. Събраните доказателства бяха достатъчни и делото приключи бързо. Той беше признат за виновен и получи адекватно наказание. Доволна съм от този резултат на фона на наказанията, които при подобни случаи се налагат в европейските държави. В повечето случаи паричните санкции не плашат бракониери от ранга на господин Рос. Например глоба от 5хил. паунда е сума, която той дори не би възприел като наказание и няма да го спре да упражнява хобито си..

Бракониерството у нас има различни прояви като незаконен улов на диви животни, ограбване на птичи гнезда, събиране на редки влечуги и растения и не на последно място нерегламентираното изсичане на горите. Проблемът е относително голям за България, а е трудно човек да получи пълна представа за размерите, твърдят еколози. Преки наблюдения за набезите на незаконни дървосекачи в горите има инж. Димитър Баталов от Министерството на околната среда.

Бракониерите са доста добре организирани, поставят фотокапани, наблюдават служителите на горските стопанства и си предават информация за местата, където се извършват проверките. Те действат на групи и обикновено разполагат с по-добра техника от тази на контролните органи. В района на Ботевград установихме, че бракониерска група е изнасяла от гората по 70 кубика дървесина на ден. Засега инспекторите не могат да обхванат огромните горски площи там. Разчитаме на новите строги мерки за контрол при превоза на дървесина и в преработвателните предприятия, които влизат от 1и януари 2016 г. – казва инж. Баталов.

„Аз пазя горите и орлите на България“е мотото на проект, по който работиДружеството за защита на птиците в България. Много са проблемите, които трябва да бъдат решени и най-вече да се повиши контролът и квалификацията на контролните органи–твърди екологът Димитър Градинаров и продължава:

Заради многото други престъпления, които стават в държавата, тези спрямо природата остават на заден план. Не е далеч времето, когато ще има специализирани звена в държавните институции и те ще поемат изцяло контрола върху посегателства от този род. Засега разчитаме на сигнали от граждани и от работата ни на терен. Там често намираме следи от бракониерство. Става въпрос за редки видове и дори унищожаването на един екземпляр от тях има негативен ефект върху популацията на вида в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

43% от българите очакват с оптимизъм в личен план 2025 г.

Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците ни 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. 54% не намират промяна...

публикувано на 26.12.24 в 16:05

Почитаме паметта на българските военнослужещи, загинали в Ирак

На 27 декември 2024 г. се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала , Ирак. Вследствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент , участвал в операцията за стабилизиране и..

публикувано на 27.12.24 в 06:30

В село Могиляне почетоха жертвите на Възродителния процес

С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен процес и насилствената смяна на имената им. Сред присъстващите на митинга бяха и представители на..

публикувано на 26.12.24 в 13:54