В последния си доклад за състоянието на Енергийния съюз в Европа, Брюксел обвини във всички грехове българската енергетика, установи плачевното й състояние и на следващия ден обеща да помогне да се оправят нещата.
Че българският енергиен сектор страда от дълги години от тежки проблеми, които вече достигат заплашителни размери и може да предизвикат катастрофална експлозия в този ключов сектор, не е тайна нито за българските политици, нито за експертите, нито за обективните международни наблюдатели. Частното производство на електричество е до такава степен нерентабилно и носещо загуби, въпреки щедрите държавни субсидии за зелена енергия, че държавната шапка Български енергиен холдинг и дъщерното му дружество Национална електрическа компания, са на практика фалирали и никой не знае кога ще могат да си върнат огромните дългове. Доставките на газ и снабдяването с въглеродни горива са почти изцяло в ръцете и на волята на Русия, същото важи и за атомната енергетика. Въпреки че в България са регистрирани едни от най-ниските в Европа цени на електроенергията, повечето българи са на ръба на енергийната бедност и изпитват огромни затруднения да си плащат домакинските месечни фактури за ток.
След като всичко това и още много други верни и нелицеприятни неща най-после бяха открити и посочени от Еврокомисията през миналата седмица, Брюксел очевидно реши, че така повече не може и че трябва да се помогне с нещо на тази ключова на Балканите страна, която на всичкото отгоре е и член на Евросъюза. И включи в списъка си с енергийни приоритети няколко проекта, засягащи пряко България и повечето компоненти на нейния енергиен сектор. Газовата зависимост от Русия ще се преодолява с пари от еврофондовете, предназначени за проточилото се десетилетия иначе елементарно строителство на връзки с газовите системи на съседните страни. Също в тази посока ще бъдат и опитите да се излезе от трагичното състояние на електронергетиката. Колко и кога точно Брюксел ще отпусне пари на България, още не се знае, но едно е ясно: вече официално се признава, че страната сама не може да се измъкне от тресавището и че е жизнено необходим спасителен пояс. Това е точка в плюс на иначе много критикуваните брюкселски бюрократи и свидетелство, че въпреки безбройните си приказки и големи амбиции, българските власти са безсилни.
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
В събота през страната ни ще премине студен атмосферен фронт с валежи. В Северна България преваляванията ще бъдат от дъжд и сняг, в Горнотракийската низина и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана, високите полета на Западна България и в..
От 9 януари 2025 г. всеки пътуващ, който иска да достигне до Терминал 2 на летище София с автомобил ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Това съобщи операторът на летището СОФ Кънект. Новата система..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан...