В последния си доклад за състоянието на Енергийния съюз в Европа, Брюксел обвини във всички грехове българската енергетика, установи плачевното й състояние и на следващия ден обеща да помогне да се оправят нещата.
Че българският енергиен сектор страда от дълги години от тежки проблеми, които вече достигат заплашителни размери и може да предизвикат катастрофална експлозия в този ключов сектор, не е тайна нито за българските политици, нито за експертите, нито за обективните международни наблюдатели. Частното производство на електричество е до такава степен нерентабилно и носещо загуби, въпреки щедрите държавни субсидии за зелена енергия, че държавната шапка Български енергиен холдинг и дъщерното му дружество Национална електрическа компания, са на практика фалирали и никой не знае кога ще могат да си върнат огромните дългове. Доставките на газ и снабдяването с въглеродни горива са почти изцяло в ръцете и на волята на Русия, същото важи и за атомната енергетика. Въпреки че в България са регистрирани едни от най-ниските в Европа цени на електроенергията, повечето българи са на ръба на енергийната бедност и изпитват огромни затруднения да си плащат домакинските месечни фактури за ток.
След като всичко това и още много други верни и нелицеприятни неща най-после бяха открити и посочени от Еврокомисията през миналата седмица, Брюксел очевидно реши, че така повече не може и че трябва да се помогне с нещо на тази ключова на Балканите страна, която на всичкото отгоре е и член на Евросъюза. И включи в списъка си с енергийни приоритети няколко проекта, засягащи пряко България и повечето компоненти на нейния енергиен сектор. Газовата зависимост от Русия ще се преодолява с пари от еврофондовете, предназначени за проточилото се десетилетия иначе елементарно строителство на връзки с газовите системи на съседните страни. Също в тази посока ще бъдат и опитите да се излезе от трагичното състояние на електронергетиката. Колко и кога точно Брюксел ще отпусне пари на България, още не се знае, но едно е ясно: вече официално се признава, че страната сама не може да се измъкне от тресавището и че е жизнено необходим спасителен пояс. Това е точка в плюс на иначе много критикуваните брюкселски бюрократи и свидетелство, че въпреки безбройните си приказки и големи амбиции, българските власти са безсилни.
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..