Както и през 2009 г., Русия пак затвори газовото кранче на Украйна поради неплащане на новите доставки авансово. Украйна пък в отговор забрани вноса на руски газ. Тяхна си работа. Да, ама нали през Украйна минава транзитът на руски газ за Централна и Югоизточна Европа, сиреч и към нас. А шефът на „Газпром” Алексей Милер предупреди, че отказът на Киев да купи руски газ представлява „сериозен риск“ за транзита на синьо гориво към Европа през Украйна.
А ние пак не сме готови, както през 2009 г., когато посред зима брахме студ два месеца, докато централите минат на въглища. Сега ни успокояват, че в Украйна има два различни газопровода: транзитният към Европа и към нас, а другият – за консумацията в самата Украйна. Предполага се, че „Газпром” не възнамерява да ограничава транзита, особено в наша посока, защото това са устойчиви парични потоци за компанията, която в момента има проблеми заради ниската цена на петрола. Няма страшно един вид. И енергийният министър Теменужка Петкова ни успокои, че от анализа, който са направили, е установено, че към настоящия момент не са налице основания за промяна в режима на работа на националната и транзитната газопреносна мрежа и няма никакъв риск за тях. Премиерът Борисов обаче се разтревожи в далечен Китай от спада на налягането същата тази мрежа след руската санкция. Министър Петкова заяви по този повод, че колебанието в налягането било нормално при подаването на природен газ и че налягането в момента е в рамките на договореното. Докога?
Инак газовото хранилище в Чирен, макар да е пълно на 90 % с 450 милиона кубически метра газ, може да реши въпроса за стотина дни и то не съвсем. Защото през зимата страната потребява 8 – 10 милиона кубометра на ден, а от Чирен дневният добив е максимум 4,5 милиона.
Истината е, че въпреки газовата криза от 2009 година и обявените цели в енергийни стратегии до настоящия момент няма нищо изградено или от това, което се изгражда, България има много малко полза. Говори се за всякакви потоци, за газови хъбове, а не се прави най-бързото и най-евтиното – интерконекторните връзки със съседите. За това впрочем през седмицата призова и Европейската комисия – България възможно най-бързо да построи трансграничните газопроводи за свързване със съседните държави, които се финансират с пари от европейския бюджет. Говорителят по енергетиката Ана-Кайза Итконен обяви, че лично председателят Юнкер е положил извънредни усилия за модернизирането на инфраструктурата в Централна и Югоизточна Европа, включително в България, така че всяка страна-членка да има поне три различни източника на газ. Е, България има засега и задълго само един източник – този от Русия през Украйна. Както и преди 6 години, когато брахме студ, и сега няма да има кой да ни стопли, ако, не дай Боже, налягането се разколебае до изчезване.
Най-високото виенско колело в страната ни ще се извисява над Плевен, съобщи областният управител Николай Абрашев. Съоръжението ще бъде построено в многофункционален комплекс близо до парк “Кайлъка”. “ В проекта е предвидено да бъде изградено виенско..
Втора поредна вечер пред Народния театър "Иван Вазов" имаше протести, но този път не се стигна до физически сблъсъци. Поводът отново беше постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Служебният вътрешен..
Град Елена, област Велико Търново, посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии ще демонстрират в съботния и неделния ден кулинарното си изкуство, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Повече от 1500 еленски..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..